FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gelo: raditi na povećanju konkurentnosti poljoprivrede

ZAGREB, 15. prosinca 2005. (Hina) - Ono što Hrvatska treba učinitiprije ulaska u Europsku uniju (EU) je povećati konkurentnost domaćihpoljoprivrednih proizvođača, poraditi na okrupnjavanju poljoprivrednogzemljišta, ojačati rad inspekcijskih i savjetodavnih službi upoljoprivredi, a veliku pažnju treba posvetiti i edukacijiproizvođača.
ZAGREB, 15. prosinca 2005. (Hina) - Ono što Hrvatska treba učiniti prije ulaska u Europsku uniju (EU) je povećati konkurentnost domaćih poljoprivrednih proizvođača, poraditi na okrupnjavanju poljoprivrednog zemljišta, ojačati rad inspekcijskih i savjetodavnih službi u poljoprivredi, a veliku pažnju treba posvetiti i edukaciji proizvođača.

Istaknula je to voditeljica pregovaračke skupine za poljoprivredu Ružica Gelo na današnjem predavanju u Hrvatskom agronomskom društvu na temu "Hrvatska poljoprivreda i EU".

Dodala je i kako treba što prije započeti sa zaštitom hrvatskih autohtonih i izvornih proizvoda na čemu resorno ministrstvo intenzivno radi, a svakako najzahtjevnije je uspostaviti Agenciju za plaćanje.

Istaknula je da Europska komisija troši 50 milijardi eura na poljoprivredu i bilo bi nerealno očekivati da će nam zabranjivati proizvodnju autohtonih proizvoda.

Od osjetljivih pitanja u pregovorima s Europskom unijom u poljoprivredi izdvojila je razinu poticaja, utvrđivanje referentnih razdoblja, proizvodne kvote i pitanja stjecanja vlasništva nad poljoprivrednim zemljištem od strane stranih fizičkih osoba.

Hrvatski pregovarači, kako je kazala, nastojat će u pregovorima s EU izboriti što duže prijelazno razdoblje u kojem bi se onemogućila prodaja poljoprivrednog zemljišta strancima.

Navela je primjer novih zemalja članica, ističući kako niti jedna zemlja nije dobila trajno izuzeće o tom pitanju. Najduži prijelazni period dobila je Poljska - 12 godina. Estonija, Mađarska, Litva i Latvija dobile su prijelazni period od sedam godina, Češka pet godina, a Slovenija, Cipar i Malta nemaju prijelazni period.

(Hina) xtp yds

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙