Najnovijim potezom kojemu je cilj službu predstaviti pristupačnijom Tajna obavještajna služba (Secret Intelligence Service - SIS), što je službeno ime agencije, izabrala je Keitha Jefferyja, profesora britanske povijesti Queen's Universitya u Belfastu, da napiše knjigu i dala mu na uvid svoj arhiv.
"Osjećam se poput djeteta u slastičarnici", rekao je Jeffery dodajući kako vjeruje da je prvi čovjek koji ne radi za agenciju a kojemu je dopušten pristup arhivu.
Jeffery je rekao da mu je dopušteno vidjeti sve tajne spise relevantne za knjigu koja će pokriti razdoblje od osnivanja službe 1909. godine do početaka hladnog rata 1949. godine.
"Moći ću rasvijetliti određene dijelove povijesti koji do sada nisu bili rasvijetljeni", rekao je.
Jeffery, autor nekoliko knjiga o povijesti Irske koji se školovao na Cambridgeu, izjavio je da će raditi pod "nekim nužnim sigurnosnim ograničenjima", ali je inzistirao na tome da će imati slobodu istraživati sve što nađe u arhivu.
"Dopušteno mi je pogledati sve, kako sam shvatio, i dopušteno mi je sve napisati. Moja gledišta ostaju moja. Ne bih se toga prihvatio bez slobodnih ruku", rekao je Reutersu.
Godina 1949. posljednja je koju će Jeffery moći istraživati zbog zaštite informacija koje se još smatraju osjetljivim.
"Ovaj dogovor označava još jedan progresivan korak SIS-a, ovaj put pisanjem povijesnog rada kojemu je namjera obraćati se i profesionalnim povjesničarima i široj javnosti", rekao je u izjavi britanski ministar vanjskih poslova Jack Straw koji je odobrio izbor Jefferyja.
Ove je godine SIS (na slici sjedište agencije) uporabio internet za novačenje članova, odnosno prvi puta javno objavio natječaj za službenike dok se prije uvelike oslanjao na diskretnu selekciju po sveučilištima ili na članove iz obavještajnih službi oružanih snaga.
Jeffery, rođen u Belfastu, svoju knjigu za objavljivanje treba pripremiti do kraja 2010. godine.