Drnovšek je u razgovoru za novi broj ljubljanskog tjednika "Mag" rekao da ga je na njegovo sadašnje stajalište potaklo iskustvo sa "parafiranim sporazumom" iz 2001. godine.
"Sporazum, koji sam 2001. zaključio s Račanom, hrvatska strana nije uspjela provesti kroz proceduru, pa su bilateralni pregovori zastali i sada više nikome nije jasno da li ih nastaviti i na koji način", rekao je Drnovšek.
Po njegovoj je ocjeni sada došlo do "pat-položaja" jer nijedna od dviju strana ne bi prihvatila rješenja koja bi bila slabija od onih iz spomenutog parafiranog sporazuma.
"Zbog toga preostaju samo arbitraža, međunarodni sud ili zamrzavanje situacije. No, i u tom bi slučaju trebalo potražiti način koji bi sprječavao incidente, što smo više puta pokušali, ali bez većeg uspjeha", rekao je slovenski predsjendik Drnovšek.
Dodao je da dolazi do incidenata unatoč dogovorima da se oni izbjegnu, što izaziva političare na obje strane na emocionalne reakcije koje potiču zaoštravanja.
"Zato sam i rekao da je bolja arbitraža, ako već ne ide na drukčiji način", rekao je Drnovšek u razgovoru za "Mag".
Drnovšek je tako pojasnio više svojih izjava o tome da se zbog blokade rješavanja graničnog spora zauzima za arbitražu ili rješenje graničnog pitanja preko međunarodne sudske ustanove, kako bi se rasteretili politički odnosi, čime je došao u koliziju sa službenim stajalištem vlade i ministarstva vanjskih poslova. Vlada i ministar vanjskih poslova Dimitrij Rupel naveli su da žele da se granično pitanje riješi u okviru hrvatskih pregovora s Europskom unijom o punopravnom članstvu.