Antidepresivi usporavaju aktivnost stanica koje izgrađuju kosti. Istodobno povećavaju proizvodnju važnih supstanci koje potiču krhkost kostiju, izvjestio je znanstvenik Bjorn I. Gustafsson s norveškog Sveučilišta za znanost i tehnologiju iz grada Trondheima.
Procjenjuje se da svakodnevno antidepresive uzima oko 400.000 Norvežana. Gustafsson je istraživanje provodio s Fluoxetinom, no i drugi antidepresivi imaju slične nuspojave.
Dokazano je da su antidepresivi korisni jer povećavaju količinu serotonina u mozgu pacijenta. Poznato je da je serotonin važan neurotransmiter, kemijska tvar - prijenosnik impulsa živčanih signala, koji utječe na poboljšanje raspoloženja kod pacijenta, a većina serotonina u tijelu proizvodi se u specifičnim stanicama probavnog trakta.
Istraživanje je pokazalo da uzimanje antidepresiva utječe na ravnotežu između prozvodnje osteoblasta, stanica koje sintetiziraju i luče organsku komponentu koštane međustanične tvari, i osteoklasta, stanica koje resorbiraju kost i ovapnjenu hrskavicu te utječu na krhkost kostiju i njihovu sklonost lomovima. Norveški i američki znanstvenici kane nastaviti raditi na ovome projektu da bi došli do detaljnijih podataka.