Temeljni cilj savjetovanja je ostvarivanje preduvjeta za kvalitetno vrednovanje morske tehnologije u funkciji razvoja hrvatskog gospodarstva, a organiziraju ga Znanstveno vijeće za pomorstvo Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU) i Tehnički fakultet Sveučilišta u Rijeci.
Na savjetovanju će sudjelovati predstavnici HAZU, Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva, Instituta za oceanografiju i ribarstvo, Instituta Ruđer Bošković, inozemnih i hrvatskih sveučilišta i tvrtaka.
Među ostalim, razmatrat će se aktivnosti Hrvatske na provedbi Mediteranskog akcijskog plana za zaštitu obalnog područja i morskog okoliša Sredozemlja, različiti morski i podmorski projekti, sanacija potopljenih brodova i druge stručne teme.
Kako su naveli organizatori, posljednje je savjetovanje o morskoj tehnologiji u Hrvatskoj održano još 1995., a od tada su ostvarena značajna istraživanja i dostignuća u tom području. Savjetovanjem se stoga želi razmotriti stanje morske tehnologije u sklopu cijelog hrvatskog gospodarstva.
Akademik Zlatko Winkler bio je, među ostalim, utemeljitelj Sekcije za morsku tehnologiju znanstvenog savjeta HAZU i predsjednik Znanstvenog savjeta za pomorstvo HAZU. Na njegov poticaj osnovan je studij brodogradnje pri Strojarskom fakultetu u Rijeci. U svom djelovanju promicao je i poticao znanstvena istraživanja i djelatnosti u području morske tehnologije u Hrvatskoj.
Prema definiciji UNESCO-a inženjerstvo morske tehnologije obuhvaća tehnološke aktivnosti povezane s istraživanjem i korištenjem mora, uključujući atmosferu, obalu, dno mora i sedimente ispod morskog dna. Inženjerstvo morske tehnologije interdisciplinarno se povezuje s različitim područjima znanosti o moru.