Glavna je zamjerka oporbe, naime, bila da se o jedinoj predloženoj kandidatkinji nisu izjasnili saborski odbori, posebno oni za obitelj, mladež i šport te za izbor i imenovanja, da s Ksenijom Butorac nisu obavili razgovor, kao što je praksa kod, primjerice, imenovanja diplomata i sudaca Ustavnog suda.
Saborska je oporba Vladu i HDZ prozivala i da, osim životopisa kandidatkinje, nisu zastupnicima pojasnili ni jedan kriterij kojim su se rukovodili kada su predložili Kseniju Butorac, te zašto u postupak izbora nisu ušli i drugi kandidati.
U puno smirenijem tonu, predstavnici oporbenih klubova su nakon stanke od Vlade zahtijevali da povuče Odluku o imenovanju, da omogući odborima da porazgovaraju s kandidatkinjom i zauzmu stav o tome je li ona kvalificirana za dužnost pravobraniteljice.
Pero Kovačević (HSP) rekao je da bez takve procedure zastupnici neće imati nikakvo jamstvo da će predložena kandidatkinja uspješno obnašati svoju dužnost, s čim se slažu i ostali oporbenjaci.
"Nemojmo ponavljati istu grešku", kazao je Zlatko Kramarić (HSLS/LS/DC), podsjećajući na, kako kaže, loša iskustva s bivšom pravobraniteljicom Ljubicom Matijević-Vrsaljko.
Iako je potpredsjednik Sabora Luka Bebić isticao da saborskim Poslovnikom nije propisan matični odbor za postupak imenovanja pravobranitelja, kao ni obveza da o predloženoj kandidatkinji odbori moraju zauzeti stav, HDZ-ovci su odlučili da se svim zainteresiranim odborima omogući da rasprave Odluku o imenovanju.