FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Bruxelles: Pomak u pregovorima stranaka iz BiH o nadogradnji Daytona

BRUXELLES, , 14. studenog 2005. (Hina) - Predstavnici osam političkihstranaka iz Bosne i Hercegovine postigli su određeni, ali ne i bitanpomak u trodnevnim razgovorima u Bruxellesu, o nadogradnji Daytonskogustava, ocijenila je u ponedjeljak većina skupa.
BRUXELLES, , 14. studenog 2005. (Hina) - Predstavnici osam političkih stranaka iz Bosne i Hercegovine postigli su određeni, ali ne i bitan pomak u trodnevnim razgovorima u Bruxellesu, o nadogradnji Daytonskog ustava, ocijenila je u ponedjeljak većina skupa.

Predsjednik američkog Instituta za mir Donald Hays, koji je na čelu radne skupine koja u posljednjih sedam mjeseci priprema nacrt ustavnih promjena u BiH, istaknuo je da je "uspjeh i to što su se čelnici političkih stranaka iz BiH prvi put nakon deset godina sastali kako bi razgovarali o nadogradnji Ustava", te potvrdio da je postignuta "načelna suglasnost" oko nadležnosti države u vođenju pregovora o Sporazumu o stabilizaciji i udruživanju s Europskom unijom.

I ostali sudionici suglasni su, da je postignut napredak u pogledu nadležnosti države BiH, da započne i vodi pregovore s EU-om o SSP-u, ali oko drugih pitanja ostala je podijeljenost tako da se nastavak pregovora očekuje u Washingtonu u povodu proslave 10. obljetnice potpisivanja Daytonskog mirovnog sporazuma.

"Blizu smo dogovora oko nadležnosti države BiH, koji se tiču puta prema euroatlantskim integracijama", rekao je predsjednik najveće bošnjačke stranke SDA Sulejman Tihić. Međutim, dodao je Tihić, "ostao je problem strukture, nadležnosti i funkcioniranja parlamenta BiH i Predsjedništva".

"Očekujem da ovi dogovori budu dobra osnovica za nastavak razgovora i konačan dogovor u Washingtonu", dodao je Tihić.

Predsjednik HDZ-a Bih Dragan Čović, izjavio je da "nije postignut dogovor o nekim bitnim detaljima, ali je pomak napravljen kada su u pitanju ljudska prava. Apsolutno je prihvatljivo sve što je predviđeno Europskom konvencijom o ljudskim pravima".

Čović je dodao da je postignut dogovor da vlada BiH ima 11 ministarstava, i da ostaje još utvrditi kako će se ona zvati - Vjeće ministara ili Vlada, na čijem čelu bi bio predsjedavajući vijeća ili predsjednik Vlade. Isto tako, dodao je Čović, postignuta je načelna suglasnost oko pariteta u popunjavanju ministarskih mjesta iz redova tri naroda.

"Sve drugo je problem - kako konstituirati Predsjedništvo, kako ustrojiti parlamentarnu skupštinu, zastupnički dom i Dom naroda, te njihove ovlasti i način izbora, tako da je mislim da će se eventualno potpisivanje dokumenta ostaviti za razgovore u Washingtonu", rekao je čović.

Predsjednik srpske stranke PDP Mladen Ivanić, rekao je da je postignut "značajan rezultat, koji bi trebao omogućiti da institucije BiH dobiju ovlasti da pregovaraju i jamče provedbu onoga što se usuglasi", u pregovorima s EU-om o SSP-u.

Predstavnici osam parlamentarnih stranka iz BiH počeli su u subotu u Bruxellesu trodnevni sastanak u organizaciji američkog Instituta za mir i Europske komisije. Sudionicima je predstavljen sažetak Nacrta ustavnih promjena koje je napravila radna skupina, sastavljena od američkih eksperata.

Svi sudionici se slažu da nije bilo realno očekivati da će se u Beruxellesu postići bitan pomak, velike odluke koje bi sve odjednom promijenile, te da se u BiH može napredovati samo postupno.

U Nacrtu ustavnih promjena predlažu se promjene koje idu u pravcu jačanja središnjih institucija vlasti, posebice vlade, zatim u pogledu nadležnosti i sastava predsjedništva i parlamenta, te promjene koje bi trebale osigurati pojedinačna prava građana uz istodobno očuvanje kolektivnih prava.

Dokument se često poziva na mišljenje Venecijanske komisije, skupine eksperata Vijeća Europe koja nadzire provedbu pravnih aspekata Daytonskog sporazuma, te zakonske i pravosudne reforme u BiH, kako bi se osiguralo da su one na tragu zapadnih demokratskih standarda.

"Državne institucije u BiH strukturirane su tako da ne predstavljaju izravno građane, nego da osiguraju predstavništvo konstitutivnih naroda", mišljenje je Venecijanske komisije, koje se navodi u sažetku Nacrta ustavnih promjena.

Bitne promjene predviđene su u pogledu Institucije predsjedništva BiH. Predlažu se dvije opcije - jedan predsjednik koji bi bio biran u Parlamentu, ili predsjednik s dva potpredsjednika, koji bi se međusobno smjenjivali na mjestu predsjednika svakih 16 mjeseci. Radna skupina također predlaže da se briše odredba prema kojoj Predsjedništvo BiH "čine jedan Bošnjak, jedan Hrvat i jedan Srbin".

Pitanje administrativno-teritorijalnog ustroja BiH ostavljeno je za drugu fazu razgovora, rekao je Donald Hays.

Srpski predstavnici ističu da ne dolaze u obzir promjene koje bi vodile ukidanju entiteta.

Sulejman Tihić optužio je političke predstavnike iz Republike Srpske da se zauzimaju samo "za kozmetičke promjene".

"Mi smatramo da treba učiniti više, kako bi vlast bila efikasnija i funkcionalnija, i sada je važno da postignemo sredinu između ta dva koncepta", rekao je Tihić.

Predsjednik SDA je dodao da se zauzima za decentraliziranu Bosnu i Hercegovinu, s četiri multietničke regije, sa sjedištima u Tuzli, Banja Luci, Sarajevu i Mostaru.

Predstavnici političkih stranaka ističu da na njih tijekom trodnevna sastanka u Bruxellesu nije bilo nikakvih pritisaka sa strane, nego im je omogućeno da otvoreno iznesu svoja stajališta.

Donald Hays je rekao da "postoji pritisak iznutra, iz BiH", jer se naredne godine trebaju održati izbori i do tada treba osigurati promjene kako bi se zastupnici birali po novom sustavu.

Predsjednik SDP-a BiH Zlatko Lagumdžija, izjavio je da je prije Bruxelleskog sastanka smatrao da su izgledi za postizanje dogovora 1:3, ali da su sada porasli na 1:2.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙