"Sada kad su pregovori počeli i odvija se screening vrijeme je za reforme. To može biti teško vrijeme jer će reforme, koje je Hrvatska slobodno i dobrovoljno odlučila provesti kako bi se pridružila EU, biti zahtjevne", rekao je Barbaso u Zagrebu novinarima nakon susreta s hrvatskom ministricom vanjskih poslova i europskih integracija Kolindom Grabar Kitarović.
"Ako je zemlja sigurna da joj je to cilj onda mora prihvatiti da će doći i do bolnih trenutaka, no...na kraju će se pokazati da su koristi veće od tih loših strana", istaknuo je.
Prema njegovim riječima, za usvajanje zakonodavstva EU-a potrebno je modernizirati i liberalizirati državu, reformirati javnu upravu, poboljšati pravosudni sustav, promijeniti sklop razmišljanja građana i boriti se protiv korupcije.
Sve to, kako je nastavio Barbaso, uključuje političku volju državnih vlasti, ali i potporu građana.
"Vrlo je važno da svi hrvatski građani shvate da je to proces o kojem je odlučila zemlja kako bi se osigurala demokracija, stabilnost, prosperitet, i ne samo za sadašnju generaciju nego i za buduće generacije da više ne bude ratova i nasilja", istaknuo je.
Ministrica Grabar Kitarović rekla je novinarima da je s Barbasom razgovarala o izvješću EK-a o napretku objavljenom u srijedu, kao i o tome na što se hrvatska Vlada, državna uprava i pravosuđe moraju koncentrirati u sljedećim mjesecima kako bi se riješila goruća pitanja u pojedinim područjima.
Ocijenivši izvješće Europske komisije o napretku RH općenito pozitivnim, ministrica je rekla da se u njemu ukazuje kako na postignute napretke u ispunjavanju svih kriterija za članstvo u EU, tako i na ona područja u kojima treba učiniti dodatne napore, bilo u smislu donošenja zakonodavnih akata ili u smislu provedbe preuzetih obveza.
"Dakle, kao posebno bitna područja izdvojili smo područje povratka izbjeglica, manjinska prava, reformu pravosuđa koja je iznimno bitna, smanjenje korupcije na najmanju moguću mjeru i reformu državne uprave kako bi ona postala učinkovita, transparentna, okrenuta prema građanima", istaknula je ona navodeći područja koja su od posebnog prioriteta u razdoblju koje dolazi.
Grabar Kitarović je najavila da će se Hrvatska i pismeno očitovati o izvješću o napretku.
"U tom smislu ćemo ukazati na neka pitanja koja su u međuvremenu ili riješena ili je postignut pomak ili postoji možda određeni nedostatak informacija. Isto tako ćemo nastaviti razgovarati o pitanjima koja su posebno značajna i nadamo se i vjerujemo da ćemo imati logističku i svaku drugu pomoć kako Europske komisije tako i država članica EU-a", kazala je.
Nakon što se ovo izvješće analizira u MVPEI-u i u drugim resornim ministarstvima pristupit će se reviziji nacionalnog programa za pridruživanje i unošenju onih elemenata koji su uneseni i u Partnerstvu o pristupanju s Hrvatskom, a koje treba rješavati u kratkoročnom razdoblju, najavila je ministrica.
Barbaso je podsjetio da je Komisija prije dva dana ponovila da je "proširenje bitan dio europskog projekta zbog poboljšanja demokratizacije, poboljšanja stabilnosti i osiguranja većeg rasta".
"U prošlosti proširenje je dalo pozitivne rezultate i nema razloga misliti da bi sadašnje proširenje moglo dovesti u opasnost EU", rekao je, dodajući da će se strogo pratiti ispunjavaju li i zemlje kandidati svoje obveze.
Nakon susreta s ministricom Grabar Kitarović, Barbasa je primio i hrvatski premijer Ivo Sanader, a sastao se i s članovima saborskog Odbora za europske integracije i Nacionalnog odbora za praćenje pregovora s EU.