"Svaka će zemlja napredovati prema ostvarenju svojeg cilja - članstvu u EU - u skladu s napretkom u ispunjavanju preuzetih obveza", kaže se u priopćenju EK.
Spomenute zemlje, kako stoji u izvješćima, čeka dug i naporan put prema Uniji, ponajprije zbog korupcije, slabe administracije i netransparentnoga gospodarstva.
BiH tek treba započeti pregovore o SSP-u, SiCG je pregovore o Sporazumu započela 10. listopada, a Albanija je, kako zaključuje EK u izvješću, spremna na potpisivanje SSP-a koji nudi trgovinske i financijske povlastice, te čvršće političke veze.
Bosna i Hercegovina, kaže se u izvješću, treba u potpunosti preobraziti državne institucije, pokrenuti reforme vezane uz tržišno gospodarstvo, upustiti se u borbu protiv korupcije i osnažiti suradnju s Haškim sudom.
SiCG, čijem se bivšem predsjedniku Slobodanu Miloševiću sudi pred Haškim tribunalom (ICTY) za ratne zločine i genocid, trebala bi jače surađivati s ICTY-em, reformirati sudstvo, upustiti se u borbu protiv korupcije i osigurati demokratsku kontrolu vojske, stoji u izvješću.
Srbiju i Crnu Goru se također upozorava da bi trebala "konstruktivnije pristupiti" rješavanju kosovskog problema. Iako su pregovori počeli, u izvješću se navodi da će biti vrlo teški.
"Što se tiče pravde, slobode i sigurnosti, nema vidljivog napretka na području viza, kontrole granica, azila i migracije", kaže se u izvješću.
Vladi u Tirani se poručuje da se još žešće uhvati u koštac s organiziranim kriminalom, osigura slobodu medija, uspostavi nezavisno sudstvo i ojača vlasnička prava.