Izložba tematizira bibliofiliju, ljubav prema knjigama kao predmetu sabiranja, a sam naziv dolazi od latinske riječi cimelia, što znači dragocjenost, pojasnio je autor izložbe akademik Josip Bratulić.
Bibliofil Ivo Dubravčić, koji od 1966. živi i radi u Nizozemskoj, sakupio je bogatu zbirku od 700-tinjak starih i vrijednih knjiga, grafičkih listova i zemljovida.
U njegovoj osebujnoj zbirci posebno se ističu Transit sv. Jeronima, tiskan u Senju 1508., zatim djela Ruđera Boškovića, Marka Marulića, Vuka Frankopana, Bartula Kašića, Ivana Lučića, Jana Panoniusa, Fausta Vrančića i drugih.
Riječ je o zbirci rariteta, naglasio je Bratulić i dodao kako su gotovo svi primjerci lijepo uvezani, a dio njih još je u starom orginalnom uvezu s pečatima.
Ivo Dubravčić, rođen u Pitomači 1935., kao stručnjak za vodoprivredu i hidrologiju proputovao je gotovo cijeli svijet, a na tim putovanjima često je navraćao u antikvarijate tražeći knjige, zemljopisne karte, bakropise i bakroreza s prikazima naših ljudi i krajeva.
Dubravčić se prisjetio kako je sve započelo u Hagu 1977., kada je u znamenitom antikvarijatu "Martinus Nijhoff" vidio Marulićevu Juditu iz 1522. Od toga vremena susreti s knjižnim biserima postali su njegov hobi i plemenita zabava, rekao je.
Izložba je u siječnju i veljači bila postavljena u Sveučilišnoj knjižnici u Leidenu, a postavu u Hrvatskom povijesnom muzeju prati bogato ilustrirani katalog.
Autorica likovnog oblikovanja izložbe je Nikolina Jelavić Mitrović, a izložbu će se moći razgledati do 9. siječnja 2006.