Noble je s France presseom razgovarao u New Yorku gdje je u srijedu podnio izvješće Protuterorističkom odboru Vijeća sigurnosti UN-a o radu Interpola, godinu dana nakon otvaranja ureda Interpola pri UN-u. Odbor je osnovan rezolucijom 1267 iz 1999. koja se odnosi na terorističku mrežu al-Qaidu i talibane.
Glavni tajnik Interpola tom je prigodom upozorio da je problem ukradenih putovnica jedan od najvećih s kojim se Interpol trenutačno susreće.
Istaknuo je da u svijetu u ovom trenutku cirkulira između 10 i 15 milijuna ukradenih putovnica, što u velikoj mjeri otežava međunarodnu borbu protiv terorizma i organiziranog kriminala.
Navodeći primjere zloporabe ukradenih i krivotvorenih putovnica, spomenuo je i slučaj ubojice srbijanskog premijera.
"Znamo da je srbijanskog premijera Zorana Đinđića ubio (2003.) čovjek koji je posjedovao ukradenu hrvatsku putovnicu s kojom je 26 puta prelazio granicu šest europskih zemalja i Singapura", rekao je Noble za France presse.
Noble nije poimence naveo o kome je riječ. Milorad Ulemek - Legija prvooptuženi je u postupku za Điniđićevo ubojstvo, koji je u tijeku pred Specijalnim sudom u Beogradu.
Noble je spomenuo i planera prvog napada na tornjeve blizance Svjetskog trgovinskog centra (WTC) 1993. godine, Ramzija Jusufa, koji je također koristio ukradenu putovnicu i to iračku.
On je pozvao zemlje da taj problem shvate ozbiljno, istaknuvši da bi u svijetu bilo mnogo manje terorista i kriminalca kada bi se krađa putovnica shvaćala ozbiljno kao i krađa kreditnih kartica.
Interpol je u tu svrhu uspostavio posebnu bazu podataka, no u njoj sudjeluje samo 87 zemalja. Ipak, u posljednje tri godine broj prijavljenih ukradenih putovnica povećao se s tri tisuće na više od osam milijuna, rekao je Noble.