Iako su nakon te promjene izgubljena radna mjesta u nekim zemljama koje značajnije proizvode tekstil, stručnjaci ILO-a kažu da sloboda koja je dana najvećim svjetskim proizvođačima tekstila nije dovela do tako velikog šoka kako se prvotno strahovalo.
"Ne može se reći da nije bilo ozbiljnih posljedica. Gubitak radnih mjesta bio je ozbiljan, posebice u Africi", rekla je izvršna direktorica Sally Paxton na početku trodnevnog sastanka o trgovini tekstilom u Ženevi.
Prema sporazumu iz 1995., 40-godišnji međunarodni trgovinski režim za tekstil i odjeću ukinut je 1. siječnja ove godine. Izvoz kineskog tekstila porastao je za 20,5 posto, a odjeće za 22 posto tijekom prvih sedam mjeseci ove godine, pokazuju službeni podaci ILO-a.
Kina sada čini 28 posto svjetskog izvoza odjeće i 15,8 posto izvoza tekstila. Ona je već prije predvodila u globalnoj trgovini u tom sektoru.
Rast izvoza jeftinog kineskog tekstila i odjeće potaknuo je ovoga ljeta Europsku Uniju na sklapanje sporazuma s Pekingom o vraćanju limita na dio kineskog uvoza kao privremenu mjeru. Sjedinjene Države pozvale su se na zaštitne mjere koje dozvoljava Svjetska trgovinska organizacija i zatražila sličan sporazum s Kinom, međutim dvije strane nisu se uspjele dogovoriti o tome početkom ovoga mjeseca.
Izvještaj ILO-a potvrdio je da je liberalizacija trgovine tekstilom stvorila "ogromnu neizvjesnost među zemljama-proizvođačima, radnicima i poduzećima diljem svijeta".
"Međutim ukupna slika odudara od onoga što se očekivalo", piše u izvještaju. Podaci ukazuju da su mnogi afirmirani proizvođači, uključujući europske zemlje, također imali i koristi, mjereno stopama rasta izvoza koje su premašile ili bile jednake ukupnom porastu izvoza tog sektora od 10,3 posto.
Njemački izvoz odjeće porastao je za 16,5 posto, a talijanski za 10,3 posto u prvih sedam mjeseci 2005. Odjeća iz Austrije i Češke također je ostvarila dobre izvozne rezultate.
Izvoz odjeće iz Francuske povećan je za 8 posto, međutim izvoz tekstila smanjen je 3,1 posto. Velika Britanija, Nizozemska i Grčka također su zabilježile pad izvoza.
Manji proizvođači iz zemalja u razvoju, posebice iz zemalja iz susjedstva Kine, čine se da su pretrpjele najviše štete. Oštro je pao izvoz odjeće iz Južne Koreje i Tajvana, a smanjen je i izvoz tekstila iz Meksika.