Administracija predsjednika Georgea W. Busha se protivi tome tvrdeći da bi birokratizacija potkopala stabilnost i vjerodostojnost Interneta.
"Nismo zainteresirani za uspostavu nove međunarodne institucije koja bi regulirala Internet", rekao David Gross, čelnik američkog izaslanstva na UN-ovu Svjetskom summitu o informacijskom društvu.
Spor je oko kontrole nad Internetovim Sustavima imena domena (DNS). DNS prevodi imena domena poput www.google.com u jedinstvene brojčane adrese koje računala iščitavaju. Dodjela i kordinacija imena i brojki od strane središnje vlasti ključna je za povezivanje mnogobrojnih mreža računala koje čine Internet, kaže WT.
Američka neprofitna korporacija Internet Corporation for Assigned Names and Numbers iz Kalifornije ima sporazum s američkim ministarstvom trgovine da nadzire sustav imenovanja i dodjeljuje važne domene poput ".com" dajući time praktički nadzor Sjedinjenim Državama nad Internetovom infrastrukturom.
Europska unija je predložila sudjelovanje vlada zemalja svijeta u davanju imena, brojki i adresa na Internetu i uspostavu međunarodnog tijela koje bi rješavalo sporove.
Druge zemlje su podržale prijedlog EU-a kao izvediv kompromis između nastojanja SAD-a da održi status quo i ideja nekih zemalja koje žele uspostavu međunarodnog tijela koje bi reguliralo Internet, sada uglavnom izvan kontrole vlasti, piše WT.
Martin Selmayr, glasnogovornik EU-a za informacijsko društvo i medije, izjavio je da EU ne želi pojačati ulogu vlada nego zamijeniti ulogu jedne, američke vlade, "međunarodnim rješenjem".