To je najviša tromjesečna stopa rasta u posljednje dvije i pol godine, odnosno od zadnjeg tromjesečja 2002. kada je BDP porastao za 5,9 posto.
Takvo je povećanje BDP-a uslijedilo nakon relativno niske stope rasta u prvom ovogodišnjem tromjesečju od 1,8 posto.
Statistički podatci govore da su u drugom tromjesečju ove godine zabilježene veće stope rasta kod svih kategorije potrošnje, posebice osobne potrošnje, rast izvoza veći je od rasta uvoza, a porasle su i investicije, kao i državna potrošnja.
Osobna je potrošnja u drugom tromjesečju ove godine porasla za 4,4 posto u odnosu na isto razdoblje lani, što je najviši tromjesečni rast osobne potrošnje u posljednje dvije godine.
Izvoz roba i usluga istodobno bilježi porast od 6,7 posto, što je najviša stopa u posljednjih godinu i pol dana, i ponovno veća stopa od rasta uvoza (5,8 posto).
Državna potrošnja, koja je zadnjih godina bilježila uglavnom negativne ili blage stope rasta, u drugom tromjesečju ove godine porasla je za jedan posto.
Investicije u kapital, koje su posljednja tri tromjesečja bilježile stope rasta ispod jedan posto, u drugom ovogodišnjem tromjesečju realno su porasle za 3,2 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine.
Statistički podatci o obračunu bruto dodane vrijednosti pokazuju porast u svim djelatnostima, osim poljoprivrede.
Rast industrijske proizvodnje posljednjih mjeseci očituje se i u visokoj stopi rasta bruto dodane vrijednosti u prerađivačkoj industriji, rudarstvu i opskrbi električnom energijom, od 8,6 posto u odnosu na drugo tromjesečje lani, što je najviša tromjesečna stopa rasta u zadnjih nekoliko godina.
Djelatnost prijevoza, skladištenja i veza bilježi stopu rasta od 7 posto, financijsko posredovanje 6,9 posto, trgovina 5,7 posto, javna uprava 1,6 posto, a hoteli i restorani 1,5 posto.
Građevinarstvo, nakon dva tromjesečja negativnih stopa, u drugom tromjesečju ove godine bilježi porast za 0,7 posto, a jedino poljoprivreda, drugo tromjesečje za redom, bilježi negativnu stopu, odnosno pad od 0,6 posto u odnosu na drugo tromjesečje lani.
Prema procjenama Državnog zavoda za statistiku, hrvatski BDP (u tekućim cijenama) u drugom je tromjesečju iznosio 55,3 milijarde kuna, a u prvom 49,6 milijardi kuna.