Izložba, pod pokroviteljstvom predsjednika slovačkoga parlamenta Pavola Hrušovskog, u šest tematskih cjelina s opsežnom arhivskom, povijesnom i liturgijskom građom osim prosvjetno-pedagoškog prikazuje društveno, kulturno i umjetničko djelovanje sestara uršulinka u Varaždinu.
Tematski se obrađuju povijest samostana i reda sv. Uršule, arhitektura samostana i crkve Rođenja Isusova, povijest škola, slikarska i kiparska djela, predmeti umjetničkog obrta za crkvenu i svakodnevnu uporabu, crkveni tekstil i glazba.
Izložba o varaždinskim uršulinkama postavljena je prvi put 2003. o 300. obljetnici utemeljenja reda - dolaska uršulinka iz Bratislave u Varaždin i Hrvatsku.
Red je osnovala u 16. stoljeću sv. Anđela Merici i sestre uršulinke svojoj su samostanskoj klauzuri odmah na početku pridružile i apostolat odgoja u kršćanskim školama. Pri samostanu je djelovala Škola za odgoj ženske mladeži, prva u Hrvatskoj, s neprekinutim radom od 1703. do 1945., kad su u Hrvatskoj ukinute sve takve škole.
Izložba je ostvarena posredovanjem Hrvatskog veleposlanstva u Slovačkoj te potporom Ministarstva kulture, grada Varaždina i Varaždinske županije.
Tehničku realizaciju izložbe, koja će biti postavljena u zapadnom krilu bratislavske tvrđave, pomogao je Slovački narodni muzej - Povijesni muzej u Bratislavi. Gradski muzej Varaždin organizira odlazak na otvorenje izložbe.