EuroBasket: Hrvatska - Bugarska 88-84 (šira verzija)

PODGORICA/ZAGREB, 16. rujna 2005. (Hina) - Hrvatska muška košarkaškareprezentacija pobjedom je startala na EuroBasketu u Srbiji i CrnojGori, u dvoboju 1. kola skupine B u Podgorici Hrvatska je svladalaBugarsku sa 88-84 (21-24, 19-20, 27-24, 21-16).
PODGORICA/ZAGREB, 16. rujna 2005. (Hina) - Hrvatska muška košarkaška reprezentacija pobjedom je startala na EuroBasketu u Srbiji i Crnoj Gori, u dvoboju 1. kola skupine B u Podgorici Hrvatska je svladala Bugarsku sa 88-84 (21-24, 19-20, 27-24, 21-16).

Najefikasniji u sastavu Hrvatske bili su Gordan Giriček sa 22 koša i Matej Mamić sa 20 pogodaka, dok je Bugare predvodio Todor Stojkov sa 27 ubačaja.

HRVATSKA: Kasun 9, Ukić 2, Popović 3, Vujčić 10, Prkačin, Žižić 6, Giriček 22, Planinić 16, Tomas, Mamić 20, Bagarić, Rančić.

BUGARSKA: D. Ivanov 3, K. Ivanov, Banev 8, Radionov 3, Videnov 11, Bozov 3, Davidov, Angelov 12, Georgiev 2, Mladenov 6, Dimitrov 9, Stojkov 27.

ŠUT ZA 2: Hrvatska 26-44 (59.1 %), Bugarska 20-45 (44.4 %). TRICA: Hrvatska 5-15 (33.3 %), Bugarska 11-27 (40.7 %). SLOBODNA BACANJA: Hrvatska 21-29 (72.4 %), Bugarska 11-16 (68.8 %). SKOK: Hrvatska 36 (26 obrana + 10 napad), Bugarska 25 (18+7).

Mnogo teže od očekivanog hrvatski su košarkaši svladali Bugare, sa samo četiri koša razlike (88-84), ali upravo je takav omjer realan odraz snaga na parketu dvorane Morača u Podgorici.

Začuđujuće slabo naši su igrači ušli u utakmicu, što su Bugari iskoristili, te preko raspoloženog Stojkova držali vodstvo gotovo tijekom čitavog prvog poluvremena. Stojkov je u prvih 20 minuta ubacio čak 21 koš uz izvrstan šut iz igre 8-10 (dvica 4-5, trica 4-5), te je bio najzaslužniji za 44-40 prednost Bugara na poluvremenu.

Početkom treće četvrtine Hrvatska je u nekoliko navrata pokazala kako u svojim redovima ima za klasu bolje igrače od Bugarske, ali pojedinačni bljeskovi Planinića i Giričeka nisu nam mogli donijeti značajniju prednost. Štoviše, Bugari su ponovno s nekoliko pogodaka s distance prešli u vodstvo, te uoči posljendjih 10 minuta imali prednost 68-67.

Utakmica se i u četvrtoj četvrtini dugo "lomila" da bi Matej Mamić s dvije trice zaredom 1:50 minuta prije kraja napokon donio Hrvatskoj osjetniju prednost (83-76).

U drugom dvoboju 1. kola skupine B kasnije igraju Litva i Turska.

Hrvatska u 2. kolu u subotu igra protiv Litve u 18 sati.