Skupina potrošačkih udruga, koju čine potrošačke udruge Adoc, Federcosumatori, Adusbef i Codacons, priopćila je kako poslije 'black outa', odnosnu prekida snabdijevanja strujom zbog velike potrošnje do kojeg je dolazilo u ljetnim mjesecima proteklih godina, sada došlo vrijeme za 'black out' koji organiziraju potrošači prosvjedujući protiv cijena energetskih izvora koje su najviše u Europi te daljnjih povećanja cijena predviđenih za jesen.
U gradovima Rimu, Milanu, Genovi i Caglariju istodobno su održani prosvjedi i manifestacije potrošača, a udruga Intesa Consumatori je po simboličkim cijenama prodavala voće i povrće. Potrošači su pozvani i da ne troše za ručak u kafićima, restoranima, da piju vodu iz vodovoda, a ne druge napitke, da izbjegavaju vožnju automobilima, pa i gradskim prijevozom i taksijima, već da upotrijebe bicikle itd.
Udruge potrošača drže kako država može učiniti nešto za zaustavljanje porasta cijene benzina, koji je dostigao 1,3 eura za litru (zeleni). Država ima mogućnost utjecati na cijenu, ističu udruge, jer uz porast cijene raste i zarada od poreza na dodatnu vrijednost pa će se tako samo u mjesec dana u državne blagajne porezom na dodatnu vrijednost sliti 200 milijuna eura više nego li prošle godine. Tako će država 2005. na poskupljenju benzina, s povećanjem poreza na dodatnu vrijednost, zaraditi milijardu eura više nego li 2004. godine.
Inače više od dvije trećine cijene benzina na crpki "pojedu" razni porezi, među kojima je i ostao onaj za rat u Abesiniji, koji je uveo Mussolini 30-ih godina, kao i za sudjelovanje u mirovnoj inicijativi u BiH.
Padom potrošnje električne energije u prosvjednih pet minuta vidjet će se koliko se Talijana odazvalo pozivu na prosvjed.