MMSU je postao član Međunarodnog komiteta tog bienalla 1990. te preuzeo obvezu izbora i organizacije nastupa hrvatskih umjetnika na ovoj manifestaciji. U asocijaciji bienalla ima 70 članica, i to gradova, državnih ministarstava ili udruga, iz 19 zemalja.
Cilj je bienalla promidžba stvaralaštva mladih umjetnika, poticanje međunarodne razmjene i razvoj miroljubivih odnosa na Sredozemlju. Ove godine na bienallu će sudjelovati 800 umjetnika od kojih iz Hrvatske 25 a tema je Strast.
Hrvatske sudionike su temeljem javnog natječaja odabirala prosudbena tijela u svakoj umjetničkoj grani.
U vizualnoj umjetnosti predstavnice će biti Petra Grozaj, Mirjana Batinić, Ana Hušman i Karmen Dugač. Hrvatski ples će predstavljati skupina op.sa.co. s predstavom "Oprosti sam' malo!" po koreografiji Natalije Manojlović. Za predstavnika u elektronskoj glazbi odabran je Višeslav Labosh s projektom, odnosno albumom "Method of dehumanisation" a u modi Josipa Štefanec s radom "Mobili". Arhitekturu iz Hrvatske u Napulju će zastupati Petar Mišković, Ivana Franke, Lea Pelivan i Toma Plejić s prezentacijskom dokumentacijom svoga rada "Frameworks". Kazališna skupina "Kufer" koju čine Kristina Bajza, Maja Kovač, Sanja Tropp i Mario Kovač nastupit će sa svojom predstavom "Jutro" a u sekciji filma je odabran dokumentarni film Gorana Čačea "Škver blues".
Ravnatelj MMSU Rijeka Branko Franceschi ovom prigodom je kazao da veliku većinu troškova organizacije hrvatskog nastupa na bienallu snosi Grad Rijeka istaknuvši da u budućnosti očekuje snažniju financijsku podršku Ministarstva kulture RH.
(Hina) xdsil yaz