Stanje u poljoprivredi zbog velikih kiša izuzetno je teško, a šteta se procjenjuje na oko 300 milijuna kuna, u što je uključena i šteta na usjevima počinjena prije mjesec i pol, rekao je župan Bubalo na konferenciji za novinstvo.
Istaknuo je da šteta na suncokretu iznosi prosječno 70 posto, ponegdje i više, na kukuruzu i soji od 30 do 45 posto, a na šećernoj repi 50 posto.
Šteta je procijenjena na temelju podataka jedinica lokalne samouprave, rekao je Bubalo, napomenuvši kako je, primjerice, u općini Semeljci šteta od velikih oborina procijenjena na više od pet milijuna kuna, u Đakovu na četiri milijuna kuna, a u Čepinu na čak šest milijuna kuna.
Istaknuo je kako se može očekivati i veća šteta, te da se u rješavanje toga pitanja kao i u saniranje kanalske mreže mora uključiti država.
Osječko-baranjski župan također je rekao kako "ovih dana pojedini ministri i ljudi iz Sabora obilaze poplavljena slavonska područja i daju obećanja o pomoći", dodavši kako su upravo "trojica saborskih zastupnika iz te županije podnijela mnogo amandmana, među kojima i za osiguranje novca za rješavanje kanalske mreže, ali su svi odbijeni".
Napomenuo je i kako je Osječko-baranjska županija ove godine, zajedno s jedinicama lokalne samouprave, sanirala dio kanalske mreže, no za kompletnu sanaciju trebalo bi 250 milijuna kuna.
Župan Bubalo rekao je kako je "bitno da Vlada i Sabor shvate i prihvate činjenicu da moraju početi značajnije pomagati tom dijelu Hrvatske", te da se moraju uzeti u obzir posebnosti te poljoprivredne županije koja je, kako je kazao, "tvornica na otvorenom".
"Upravo ta specifičnost i jest dio regionalne orijentacije za koju se zalažemo" rekao je župan Bubalo, dodavši kako je i to "razlog zahtjeva za fiskalnom decentralizacijom".