UN-ova istraga spornog programa trebala bi do rujna rezultirati obuhvatnom analizom uloge UN-ovih dužnosnika i agencija u upravljanju humanitarnim programom za Irak vrijednim 64 milijarde američkih dolara.
U listopadu se očekuje i izvješće o tisućama kompanija koje su sklapale ugovore za iračku naftu ili toj zemlji prodavale hranu, lijekove i druge potrepštine.
"Naše posljednje izvješće bavit će se tisućama tvrtki u desecima zemalja koje su mitom osiguravale kupovinu nafte i prodaju humanitarnih potrepština", rekao je južnoafrički sudac Richard Goldstone, jedan od trojice glavnih istražitelja.
UN-ov program "nafta-za-hranu", koji je trajao od prosinca 1996. do 2003., uspostavljen je kako bi se ublažio teret gospodarskih sankcija uvedenih Iraku nakon invazije Kuvajta 1990. Irak je smio birati s kime će poslovati čime je otvoren prostor za prijevare.
Izvješće CIA-e od prošlog listopada otkrilo je da je korupcija u programu "nafta-za-hranu" iznosila 1,7 milijardi dolara. Sadam Husein zaradio je još osam milijardi prodajom nafte izvan programa Jordanu, Siriji i drugim zemljama.