Habit Hajredini, dužnosnik iz kabineta premijera koji se bavi tim problemom, rekao je da je plan izrađen na temelju istraživanja u koja su bile uključene međunarodne i kosovske nevladine organizacije.
Prema tim istraživanjima, po okončanju rata 1999. godine, Kosovo je pretvoreno u zemlju tranzita žrtava, a posljednjih godina uočeno je da su u trgovinu uključene i žrtve s Kosova.
"Plan predviđa značajne novosti u prevenciji i borbi protiv trgovine ljudima, kako u fazi spriječavanja tako i u kaznenom gonjenju. Mi smo u prvoj fazi ostvarivanja ovog plana. Započeli smo konkretne djelatnosti na podizanju svijesti, obučavanju javnih službenika, nevladinih organizacija i policije", dodao je on.
Annunziata Ciaravolo iz Odjela za pravosuđe u UNMIK-u rekla je kako je UNMIK od početka misije na Kosovu poduzeo značajne korake i pokazao da je spreman boriti se protiv trgovine ljudima.
Prema posljednjem izvješću Centra za zaštitu žena i djece, od 2000. do 2004. godine taj Centar je pružio pomoć za 480 žrtava trgovine ljudima. Od toga broja 70 posto žrtava bilo je maloljetno a 83 posto bilo je podrijetlom s Kosova. Sve one bile su prisiljene na prostituciju.