Košarka - Zadar prvak Hrvatske

ZADAR, 19. lipnja 2005. (Hina) - U petom, odlučujućem susretu finaladoigravanja košarkaškog prvenstva Hrvatske Zadar je u Jazinama predviše od 4.000 gledatelja pobijedio Cibonu VIP 87:82 (19:16, 21:23,23:17, 24:26) i tako ukupnim rezultatom 3:2 osvojio prvu tituludržavnog prvaka u samostalnoj Hrvatskoj.
ZADAR, 19. lipnja 2005. (Hina) - U petom, odlučujućem susretu finala doigravanja košarkaškog prvenstva Hrvatske Zadar je u Jazinama pred više od 4.000 gledatelja pobijedio Cibonu VIP 87:82 (19:16, 21:23, 23:17, 24:26) i tako ukupnim rezultatom 3:2 osvojio prvu titulu državnog prvaka u samostalnoj Hrvatskoj.

Posljednji naslov prvaka Zadrani su osvojili u bivšoj državi 1986. godina kada su u finalu također bili bolji od Cibone. Momčad iz Jazina je trijumfom protiv Cibone na najljepši mogući način zaključila sezonu u kojoj je osvojila i hrvatski Kup.

"Sretan sam što smo pobjednički pokal vratili u Zadar. Igrali smo odlično i posve zasluženo smo postali prvaci," kazao je trener Zadra, Rudolf Jugo.

Odlučujući susret protekao je u tvrdoj i neizvjesnoj igri. Domaćin je nekoliko puta mogao prelomiti utakmicu, no Cibona se nije predavala i uporno se vraćala u igru, pa je pobjednik dobiven tek u posljednjim sekundama. Zagrebačka momčad je bolje otvorila utakmicu, no Zadar je preokrenuo rezultat i koncem prve dionice imao je šest razlike (19:13). Na otvaranju druge četvrtine gosti su izjednačili (19:19), a ubrzo i poveli (24:25), no Zadar je na poluvrijeme ipak otišao s košem viška (40:39). U trećoj četvrtini Zadar je ubacio čak šest trica i došao do najveće prednosti (57:47), ali "vukovi" su uspjeli smanjiti na minus sedam (63:56). Novi udar domaćina uslijedio je na početku posljednje dionice, (67:56), no odabranici Dražena Anzulovića smanjili su na 67:62. Zadar je ubacio u višu brzinu i otišao na 80:67 i počeo slaviti naslov premda je do kraja utakmice bilo više od tri minute. Gosti su serijom 11:2, prije svega zaslugom Longina i Krstića, smanjili prednost na svega četiri koša (82:78), no za više nisu imali snage niti koncentracije i veliko slavlje Zadrana moglo je početi.

U redovima domaćina petorica igrača ubacila su više od 10 koševa - Banić je postigao 23, Vladović 16, a Gečevski, Tvrdić i Naglić po 13 koševa. Najbolji strijelac Cibone, ali i utakmice, bio je Branimir Longin sa 30 koševa, dok su Krstić i Žuža dodali po 13 koševa.