FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Valpovo: Obilježava se 60 godina od stradanja Nijemaca i Austrijanaca

OSIJEK, 11. svibnja 2005.(Hina) - Ove godine Njemačka narodnosnazajednica Zemaljska udruga Podunavskih Švaba u Hrvatskoj prvi put uHrvatskoj obilježava 60 godina od stradanja i progona Nijemaca iAustrijanaca nakon II. svjetskog rata, izvijestio je danas nakonferenciji za novinare predsjednik Zajednice Nikola Mak.
OSIJEK, 11. svibnja 2005.(Hina) - Ove godine Njemačka narodnosna zajednica Zemaljska udruga Podunavskih Švaba u Hrvatskoj prvi put u Hrvatskoj obilježava 60 godina od stradanja i progona Nijemaca i Austrijanaca nakon II. svjetskog rata, izvijestio je danas na konferenciji za novinare predsjednik Zajednice Nikola Mak.

Današnjom konferencijom počinje obilježavanje tog stradanja jer je upravo na današnji dan, 11. svibnja 1945., u Hrvatskoj počela primjena zloglasne odluke Predsjedništva AVNOJ-a od 21. studenoga 1944., kad je prije 60 godina iz svojih domova u Hrvatskoj prognano 13.000 Nijemaca i Austrijanaca, kazao je Mak.

Dodao je kako su oni "u roku od 15 minuta istjerani iz svojih domova s onim što su mogli ponijeti u rukama te pod prijetnjom oružja odvedeni u logore u Josipovcu, Valpovu i Krndiji te u više pustara".

"Najtužnije je što je u toj tužnoj povorci bilo najviše žena, djece i staraca", rekao je predsjednik Zemaljske udruge Podunavskih Švaba u Hrvatskoj Nikola Mak, naglasivši da je u cijeloj Hrvatskoj od posljedica teških uvjeta u logorima umrlo tri do četiri tisuće Nijemaca i Austrijanaca, a samo u logoru u Valpovu 1500".

"Premda se točan broj umrlih u logorima ne zna jer je sva dokumentacija uništena, pretpostavljamo da je u valpovačkom konclogoru umrlo oko 1500 žena, djece i staraca, a zahvaljujući svećeniku Peteru Fischeru, koji je također bio u tom logoru, raspolažemo s 1076 imena, koliko je posmrtnih ostataka i pokopano na valpovačkom groblju", rekao je Mak, kojeg su također kao sedmogodišnaka jugokomunističke vlasti otjerale u valpovački konclogor.

Naglasio je kako je "tek s novom demokratskom državom, Republikom Hrvatskom, 1991. javnost saznala za genocid koji se dogodio podunavskim Nijemcima, o onome što se događalo u logorima u Valpovu, Krndiji, Josipovcu te na slavonskim, srijemskim i baranjskim pustarama.

Središnja svečanost obilježavanja stradanja Nijemaca i Austrijanaca održat će se u subotu, 14. svibnja, na valpovačkom groblju, pod nazivom Dan progona.

Kako je najavljeno, nazočna će biti brojna izaslanstva najviših državnih tijela, Njemačkog veleposlanstva u Hrvatskoj, potpredsjednik Svjetskog saveza Podunavskih Švaba Rudolf Reimann, predstavnici Osječko-baranjske županije i grada Valpova.

"Dan progona Nijemaca i Austrijanaca obilježavamo s nakanom da odamo počast našim stradalim sunarodnjacima u tim bezumnim vremenima, ali i svim nevinim žrtvama nacističkog režima", rekao je Mak.

Od 1944. i nakon II. svjetskog rata iz Hrvatske je otišlo ili su ih protjerale jugokomunističke vlasti oko 150.000 Nijemaca i Austrijanaca.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙