Hrvatska je bila prva zemlja ozbiljno pogođena balkanskim ratovima, napominje list i nastavlja kako osjećaj nesigurnosti u Hrvatskoj potiču teoretičari zavjere željni otkriti urotu koja za namjeru ima ostaviti Hrvatsku van EU-a. "Ovih dana popis vanjskih neprijatelja, stvarnih ili zamišljenih, predvodi Britanija. Smatra se da Ujedinjeno kraljevstvo vodi juriš unutar EU-a protiv hrvatskog članstva dok se ne uhvati generala Gotovinu", piše list te navodi i izjavu hrvatskog novinara Gordana Malić koji ocjenjuje kako u Hrvatskoj postoji kultura teorija zavjera te da u ovom trenutku svi okrivljuju Veliku Britaniju.
U Hrvatskoj je potpora ulasku u EU pala s više od 80 posto prije godinu dana na manje od 50 posto danas, nastavlja list i napominje da se neki analitičari u Hrvatskoj pribojavaju da bi duga odgoda pregovora mogla izazvati obnovu žestokog nacionalizma čiji je proizvod i sam general Gotovina.
"Ako će se hrvatski san dugo držati na čekanju vidim rizik nacionalizma", kaže Peter Semneby, voditelj Misije OESS-a u Hrvatskoj, navodi list. "Hrvatska je još uvijek podijeljeno i ranjeno društvo. Postoji velik osjećaj nesigurnosti koji se kompenzira veliko dozom nacionalizma", ocjenjuje Semneby.
List napominje i kako neki analitičari u Hrvatskoj sugeriraju da bi Gotovinin slučaj mogao promijeniti i ozračje naklonosti prema EU-u u Hrvatskoj, te prenosi i ocjenu Žarka Puhovskog, predsjednika HHO-a, da sada protiv EU-a nisu više samo nacionalisti nego da ima i liberala i ljevičara.