Osim hrvatskih, sudjeluju i maslinari i uljari iz još osam država: Francuske, Italije, Slovenije, Bosne i Hercegovine, Srbije i Crne Gore, Albanije, Mađarske i Novog Zelanda.
Zanimljivo je da Mađari sudjeluju s uljem koje jedna tvrtka proizvodi iz maslina uzgojenih u zakupljenom masliniku na Hvaru, budući da u svojoj zemlji nemaju maslinike.
Ocjenjivanje 306 uzoraka maslinova ulja, ulja s aromatičnim i ljekovitim biljem, te konzerviranih maslina i sira u maslinovu ulju, obavljeno je ranije, a nagrade najsupješnijima bit će dodijeljene večeras na svečanosti zatvaranja prve međunarodne manifestacije maslinovog ulja.
O stanju i perspektivama hrvatskog maslinarstva na samom početku manifestacije govorio je pomoćnik ministra poljoprivrede Vinko Milat, koji je i otvorio smotru, a predstavio je i operativni projekt sadnje 5500 hektara novih maslinika u Hrvatskoj.
Ulogu i značaj poljoprivredne savjetodavne službe u razvoju maslinarstva predstavio je ravnatelj Hrvatskog zavoda za poljoprivrednu savjetodavnu službe dr. Ivan Katalinić.
Maslina je, inače, s pet milijuna stabala, najbrojnija voćka u Hrvatskoj, a njezinim se uzgojem, preradom i plasmanom bavi više od 40 tisuća proizvođača.
Prema riječima tajnika manifestacije Sinaja Bulimbašića, cilj je organizatora educiranje uzgajivača i prerađivača, informiranje o najnovijim dostignućima u maslinarstvu te promidžba što veće potrošnje kvalitetnog maslinova ulja u Hrvatskoj, najmanje tri litre po stanovniku, te veće nazočnosti proizvoda od maslina na našem tržištu.
Na stručnom skupu istaknuti poljoprivredni stručnjaci govorili su o značenju poljoprivredne savjetodavne službe u razvoju maslinarstva, o rezidbi, zaštiti i navodnjavanju maslina, o čuvanju i pripremanju maslinova ulja za tržište, prodaji ulja s markicom, o ulozi maslinova ulja u sprječavanju određenih bolesti, o ulju u mediteranskoj prehrani...
Na okruglom stolu bilo je riječi o mogućnostima podizanja novih nasada maslina radi dostizanja brojke od 10 milijuna stabala maslina.
Organizirano je i degustiranje uzoraka, predstavljena je i stručnja knjiga "Gnojidba i ishrana masline" autorice mr. Sanje Biškup, te su upriličene i dvije izložbe s maslinom kao temom - ulja na platnu Šime Dobrote i skulptura izrađenih iz maslinova drveta i kore Ive Markovića Kore.