Simurdić je, ističući posljednje izjave predsjednika Srbije Borisa Tadića i ministra vanjskih poslova Vuka Draškovića i drugih dužnosnika Srbije i Crne Gore, naglasio službeno stajalište Beograda o štetnosti i neprimjerenosti osnivanja tzv. "krajinske skupštine" i "vlade u izbjeglištvu" kao i poruka s nedavnog beogradskog skupa, priopćeno je.
U beogradskom Domu sindikata u subotu je održana "obnoviteljska sjednica" skupštine "republike srpske krajine", njenog saziva iz 1993. godine, na kojoj je formirana "vlada republike srpske krajine u izbjeglištvu", a za njenog predsjednika je izabran Milorad Buha iz Belog Manastira.
Kako je priopćilo Ministarstvo, Simurdić je tijekom razgovora s Biščevićem istaknuo kako je riječ o događaju koji nije samo neprihvatljiv za Hrvatsku, nego je i štetan za interese same Srbije i Crne Gore u odnosu na regionalnu stabilnost, uključivanje u Europsku uniju, kao i za razvoj dobrosusjedskih odnosa s Hrvatskom.
Veleposlanik Simurdić je također prenio službena uvjeravanja kako Srbija i Crna Gora nastavlja podupirati uključivanje Hrvatske u Europsku uniju kao i početak pregovora u skladu s odlukom Europskog vijeća.
S tim u vezi je napomenuo kako su neki ovih dana objavljeni napisi ustvari netočno prenijeli iznesena stajališta državnika Srbije i Crne Gore i Srbije u tom pogledu, priopćeno je.
Državni tajnik Biščević i veleposlanik Simurdić su se suglasili kako je zajednički cilj i interes dviju država nastaviti rješavanje svih otvorenih pitanja i izgrađivanje dobrosusjedskih odnosa u duhu Solunskoga procesa. U tom sklopu posebice su istaknuli značenje prošlogodišnjeg posjeta premijera Ive Sanadera Beogradu kao i pripreme za uzvratni posjet premijera Srbije Vojislava Koštunice Zagrebu. Dvojica sugovornika su naglasila i važnost nedavno potpisanog Sporazuma o zaštiti prava manjina, te suradnje na drugim poljima, naročito na području pravosuđa i rješavanja humanitarnih pitanja.