Čobanković je tom prilikom istaknuo da bi organizacija ovog kongresa u Hrvatskoj bila značajna za unaprjeđenje i razvoj vinogradarstva, a Castellucija je upoznao i s mogućnostima razvoja vinarstva i vinogradarstva u Hrvatskoj, kao i s Operativnim programom podizanja novih vinograda.
Održavanje ovog svjetskog kongresa, značajni je međunarodni događaj, rekao je Castelluci, a zemlji domaćinu donosi ekonomsku, a prije svega turističku afirmaciju.
OIV je međudržavna organizacija sa sjedištem u Parizu, koja se bavi zaštitom podrijetla vina, čistoćom i autentičnošću vina, promicanjem zakonodavstva, ujednačavanjem analitičkih metoda i zaštitom potrošača. Ta organizacija broji ukupno 47 zemalja članica, koje raspolažu s više od 95 posto ukupne svjetske vinogradarske proizvodnje i potrošnje, a Hrvatska je članica ove organizacije od 2001. godine.
Jedanput godišnje održava se Opća skupština OIV, gdje se donosi program rada za tekuću godinu te usvajaju znanstveno-tehnička pravila koja se primjenjuju u svim zemljama članicama OIV-a. U sklopu Opće skupštine svake druge godine se održava i Svjetski kongres vinogradarstva i vinarstva OIV-a gdje se okupljaju znanstvenici i poslovni ljudi iz cijelog svijeta.
Od učlanjena Hrvatske u tu organizaciju, ističu u MPŠVG-u, iskazan je veliki interes od strane rukovoditelja OIV-a da se Hrvatska kandidira za domaćina jednog od budućih svjetskih kongresa, što je u Parizu jučer i potvrđeno.