HINA - Financijski servis
Hrvatska Vlada odobrila je danas da se iz državnih robnih zaliha na domaćem tržištu proda do 318 tisuća tona merkantilne pšenice, po tržišnim cijenama od 1,20 kuna.
Na taj će se način, drži Vlada, do nove žetve stabilizirati tržište, država će smanjiti troškove čuvanja pšenice, a njena će se cijena zadržati na tržišno prihvatljivoj razini.
U posljednjih se mjesec dana, naime, povećano traži merkantilna pšenica, a njen nedostatak dovodi do rasta cijena koja se trenutno kreće između 1,20 i 1,25 kuna za kilogram.
Osim toga, dio prerađivača iz uvoza nabavlja relativno nekvalitetnu pšenicu.
Merkantilnu pšenicu država će prodati javnim prikupljanjem ponuda i to isključivo mlinarima, odnosno prerađivačima.
Pšenica će se kupcima raspodijeliti ovisno o tome koliko su pšenice samljeli u proteklih godinu dana.
Projekt "Istraživanje, obnova i revitalizacija kulturne baštine Ilok-Vukovar-Vučedol", vrijedan ukupno 226,2 milijuna kuna, sa 75 posto sredstava financirat će Razvojna banka Vijeća Europe, istaknuto je na današnjoj sjednici Vlade koja je dala punu potporu tom projektu.
Razvojna banka Vijeća Europe projekt će financirati zajmom od 169,7 milijuna kuna, a Hrvatska će osigurati preostalih 56,5 milijuna kuna (i pripadajući PDV).
To je rijedak slučaj da Razvojna banka financira projekt s tako visokim udjelom, 75 posto, jer uobičajeno ona projekte sufinancira s 50 posto sredstava, istaknuo je ministar kulture Božo Biškupić.
Sam projekt on je označio bitnom novinom u kulturnoj politici Hrvatske. Prvi put u području očuvanja prirodne i kulturne baštine osmišljen je četverogodišnji projekt, kazao je.
Vlada je danas uredbom osnovala i Agenciju za strukovno obrazovanje, za čije je funkcioniranje u proračunu osigurano 3,7 milijuna kuna.
Hrvatska će, suglasila se Vlada, biti domaćin regionalne radionice na temu međunarodna suradnja na suzbijanju terorizma, korupcije i borbe protiv transnacionalnog organiziranog kriminala.
Radionica će se održati u Zagrebu, od 7. do 10. ožujka, na nju će biti pozvani predstavnici 11 država, te niza međunarodnih organizacija.
Za održavanje te konferencije u proračunu je osigurano 350 tisuća kuna.
Hrvatska Vlada podržala je danas donošenje Zajedničke izjave Sabora i Vlade o suradnji u vođenju pregovora za članstvo u Europskoj uniji, te odgovarajućeg akta Sabora kojim bi se utvrdila temeljna načela uključivanja Hrvatske u Uniju.
Taj bi akt, drži Vlada, zbog njegove važnosti trebalo donijeti konsenzusom svih parlamentranih stranaka.
Vlada je stoga, podržala rad međustranačke radne skupine koja će sačiniti tekst odgovarajućeg akta u kojem će se definirati temeljna načela za uključivanje Hrvatske u punopravno članstvo Unije.
Stoga se danas nije formalno očitovala o čak pet prijedloga takvog akta koji su predložili klubovi HDZ-a, HSS/SDP-a, HSP-a, HNS/PGS-a te klub zastupnika SDSS-a.
Trudit ćemo se da se konsenzus postigne i održi, naglasio je premijer Ivo Sanader, navodeći da je konsenzus pretpostavka da u pregovorima s EU budemo puno jači, da imamo puno jači vjetar u leđima i ostvarimo neke rezultate koje inače ne bi ostvarili.
Glavni hrvatski pregovarač za EU Vladimir Drobnjak istaknuo je kako Hrvatskoj slijedi težak posao pregovora, ali da nema ni najmanjeg razloga da ne budemo optimistični.