"Procjenjuje se da dva milijuna ljudi treba hitnu pomoć u hrani u dvanaest pogođenih zemalja", upozorava FAO i preporučuje da se za hitnu pomoć koriste lokalni resursi kako se ne bi poremetila domaća tržišta. U tom smislu FAO ističe kako se u toj regiji nalaze "velike količine riže".
"Preporučljivo je da se hitnom pomoći u hrani opskrbljuje, u mjeri u kojoj je to moguće, na licu mjesta kako bi se pokrile prehrambene potrebe različitih pogođenih zemalja, a da se ne poremete unutarnja tržišta", dodaje ova organizacija čije je sjedište u Rimu.
Tu su regiju, nakon naleta tsunamija, pogodile i olujne kiše koje su pogoršale izglede za berbu u poljoprivrednim područjima.
"Napori za oporavak trebali bi biti usmjereni na prioritete poljoprivrednika i ribara u tim regijama kako bi mogli obnoviti svoje aktivnosti što je brže moguće i počeli se oslanjati na vlastitu sposobnost da se prehrane", ocjenjuje FAO.
Indonezija i Šri Lanka su dvije zemlje gdje su izgledi za berbu loši. Indonezija, gdje su glavne poljoprivredne kulture riža i kukuruz koji se beru počevši od ožujka, loše stoji jer je tsunami najviše pogodio otok Sumatru koji donsoi 10 posto nacionalne proizvodnje.
No, zahvaljujući prošlogodišnjoj dobroj berbi, zalihe će uspjeti pokriti prehrambene potrebe ugroženog stanovništva.
Međutim, situacija nije tako dobra na Šri Lanki. Loša prehrambena situacija u zemlji mogla bi se pogoršati još više 2005. i 2006. godini.
Tajland i Indija imaju dosta velike zalihe za pokrivanje prehrambenih potreba. Tajland je najveći svjetski izvoznik riže, podsjeća FAO.