"Tema nagrade je klimatsko djelovanje, a EGSO će pobjednike birati među kreativnim i inovativnim inicijativama čiji je cilj promicanje pravednog prelaska na niskougljično gospodarstvo otporno na klimatske promjene", navodi se u priopćenju EGSO-a.
Organizacije civilnog društva registrirane u Europskoj uniji mogu se prijaviti na natječaj do 30. lipnja 2021., a valjane su samo inicijative ili projekti koji su u tijeku ili su već dovršeni.
EGSO će nagraditi najmanje pet projekata koji su doprinijeli postizanju klimatske neutralnosti u Europskoj uniji, a dobitnicima je namijenjeno ukupno 50 tisuća eura.
Promicanje uključivanja civilnog društva u klimatsku tranziciju, promicanje sudjelovanja građana u raspravi o klimi, osmišljavanje projekata koji promiču prijelaz na "klimatski prihvatljiv način života" u lokalnoj zajednici, promicanje osviještenosti o klimi među potrošačima, podizanje razine svijesti o utjecaju klimatskih promjena na život, neke su od tema kojima bi se trebali baviti projekti i inicijative koje se prijavljuju za ovogodišnju nagradu EGSO-a.
Prethodne godine EGSO nije dodijelio Nagradu za civilno društvo, već jednokratnu Nagradu za građansku solidarnost organizacijama koje su se istaknule u borbi protiv covida-19.
Europski gospodarski i socijalni odbor (EGSO) savjetodavno je tijelo EU-a, koje sebe opisuje kao "most“ između civilnog društva i institucija Europske unije. Članove EGSO-a predlažu vlade država članica te ih potvrđuje Vijeće EU-a uzimajući u obzir mišljenje Komisije na mandat od pet godina. Oni djeluju u tri skupine koje predstavljaju poslodavce (Skupina I.), radnike (Skupina II.) i razne interese (poljoprivrednici, slobodne profesije, potrošači, organizacije za zaštitu okoliša, mali poduzetnici itd. – Skupina III.).
Europski parlament, Vijeće i Komisija su, prema Ugovorima EU-a obvezni zatražiti savjet EGSO-a kada donose zakone za određena područja, a EGSO također donosi mišljenja na svoju inicijativu i predaje ih institucijama EU-a na razmatranje.