Taj program još "ne postoji", dodao je čelnik protuimigrantske Lige i talijanski ministar unutarnjih poslova na tiskovnoj konferenciji, nakon razgovora s Kaczynskim koji je ocijenio "dugim, pozitivnim i konretnim", rekavši da je "90 posto" suglasan s njim. O sankcijama Rusiji - oko čega su se možda mogla javiti neslaganja jer Salvini sumnja u njihovu djelotvornost - nisu razgovarali, rekao je.
"Predložio sam, kako bismo nadišli stranačke, zemljopisne i kulturne razlike, europski ugovor, pakt za Europu koji još ne postoji, nisam došao s gotovim proizvodom".
"Moći ćemo ponuditi platformu, pakt za Europu s deset točaka, o kojemu će Talijani, Poljaci, Nizozemci, Španjolci, Danci odlučiti jesu li za njega ili nisu".
"Na tome ćemo raditi ovih dana. Prije izbora. Bolje je ugovore obznaniti prije izbora a ne poslije", dodao je Salvini.
Rekavši da se nada da će savez "svih onih koji žele spasiti Europu" osvojiti drugo a možda i prvo mjesto u EP-u, opetovao je da je "došlo vrijeme da se francusko-njemačka osovina zamijeni talijansko-poljskom" i one koji su zadnjih godina upravljali Europom nazvao "pravim euroskepticima".
Po riječima glasnogovornice PiS-a Beate Mazurek, susret Salvinija i Kaczynskog "otvorio je vrata budućim kontaktima" i omogućio da se načnu "pitanja o kojima postoje razlike" između dviju stranaka.
Na samom početku višesatnog posjeta Varšavi Salvini je rekao da će Italija i Poljska biti "sudionice novog europskog proljeća" koje treba reformirati EU. Medijima se obratio nakon susreta s poljskim ministrom unutarnjih poslova Joachimom Brudzinskim.
Njegov poljski kolega istaknuo je pak da su Italija i Poljska suglasne o gotovo svim pitanjima koja su bila na dnevnom redu.
Dvije zemlje, istaknuo je, "na žele napustiti EU, one su sastavni dio Unije (...) Želimo je osnažiti, poboljšati sigurnost naših građana i čitave zajednice (...) i reformirati je kako bi bila bliža građanima nego eliti".
Dobar rezultat nacionalnih stranaka poput PiS-a te desnice u Francuskoj i u Italiji mogao bi promijeniti odnos snaga u EP-u.