Prema velikom broju prijava na natječaje za radna mjesta na IRB-u, taj je institut postao jedan od najpoželjnijih poslodavaca za mlade znanstvenike u Hrvatskoj, uz kontinuirani rast prijava iz drugih zemalja, priopćeno je s 'Ruđera'.
Taj stožerni znanstveno-istraživački institut u Hrvatskoj trenutno ima 906 zaposlenika, od kojih je gotovo 60 posto znanstvenika i istraživača. Ukupno je zaposleno 446 doktora znanosti, dok je udio doktorica znanosti viši od hrvatskog, pa čak i europskog prosjeka i iznosi 58 posto.
'Priljev mozgova' na IRB
Da je riječ o vrlo poželjnom poslodavcu pokazuju i podaci o rastu od 49 posto u broju doktoranada i poslijedoktoranada na IRB-u u zadnje dvije godine. Naime, 2016. bilo ih je zaposleno 134, a njihov je broj u 2018. porastao na 209.
Raste i broj inozemnih znanstvenika i istraživača kojih je trenutno zaposleno 35. Od toga ih je čak 13 stalno zaposleno, a troje vodi vlastite istraživačke grupe i laboratorije.
Rezultat je to sustavne strategije IRB-a prema jačanju izvrsnosti te korištenju sredstava iz fondova EU, posebno u slučaju iskorištavanja mogućnosti zapošljavanja koje se nude iz Europskog socijalnog fonda u sklopu Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali (OPULjP).
Inozemni znanstvenici s IRB-a učit će hrvatski
Zahvaljujući rastućem broju inozemnih znanstvenika, IRB i Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje ovih su dana potpisali Sporazum o međuinstitucionalnoj suradnji na održavanju programa učenja hrvatskog jezika za inozemne znanstvenike na IRB-u.
''Inicijativa za organizacijom programa učenja hrvatskog jezika motivirana je iskustvom znanstvenika IRB-a koji su po povratku s usavršavanja u inozemstvu često naglašavali kako im je organizirano učenje jezika od strane institucije na kojoj su boravili bilo korisno. Potaknuti njihovim dojmovima kao i potrebama te interesom stranih znanstvenika na IRB-u pokrenuli smo ovaj program", objašnjava ravnatelj IRB-a David Matthew Smith.
Brojke o priljevu znanstvenika na IRB pričaju uspješnu priču o 2018., godini koja je bila u mnogočemu izazovna i zahtjevna. Naime, povrh 'priljeva mozgova', samo je u ovoj godini IRB ugovorio preko milijun i pol eura iz različitih međunarodnih projekata i fondova EU i to kroz četiri projekta iz programa OBZOR 2020, četiri su projekta financirana iz strukturnih fondova, kao i tri projekta iz programa INTERREG.
U 'Ruđeru" ističu i 30 projekata Hrvatske zaklade za znanost, vrijednih preko četiri milijuna eura, te priljev od gotovo dva milijuna eura komercijalnih ugovora s partnerima iz gospodarstva.
''Očekujemo da će kapitalni strukturni projekt IRB-a 'Otvorene znanstveno-infrastrukturne platforme za inovativne primjene u gospodarstvu i društvu' (O-ZIP) pozitivno utjecati na privlačenje sredstava iz europskih programa za znanstvena istraživanja, kao što je program 'Horizon Europe', koji će također imati direktan utjecaj na nova zapošljavanja. Naposljetku, očekujemo da će projekt O-ZIP omogućiti IRB-u da ostvari značajan prihod iz komercijalnih aktivnosti, a koji će se moći iskoristiti za poticanje dodatnog zapošljavanja stručnog i znanstvenog osoblja'', naglašava Smith.
U 2019. IRB očekuje 72 milijuna eura pokretanjem projekta O-ZIP
U 2019. 'Ruđer' očekuje kapitalnu investiciju od 72 milijuna eura pokretanjem projekta O-ZIP. Prvo je to značajno ulaganje u infrastrukturu IRB-a od njegovog osnivanja. Realizacija ovog stožernog strukturnog projekta napokon će znanstvenicima IRB‑a omogućiti izvrsne uvjete za rad kakve odavno imaju njihovi kolege na prestižnim međunarodnim institucijama.
"Time se stječu uvjeti za postizanje još boljih rezultata i snažnije međunarodne prepoznatljivosti Instituta, kao i za još značajnije angažiranje inozemnih znanstvenika, ali i povratak naših eminentnih znanstvenika iz inozemstva", zaključio je ravnatelj IRB-a.