FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

IRB: Predstavljen projekt koji će rezultirati novim, efikasnijim solarnim modulima

Autor: Irena Petričević

ZAGREB, 23. studenoga 2018. (Hina) - Projekt "Unaprjeđenje solarnih ćelija i modula kroz aktivnosti istraživanja i razvoja", predstavljen u petak na Institutu Ruđera Boškovića (IRB), vrijedan je više od 14 milijuna kuna, a u njegovu će sklopu znanstvenici s IRB-a u suradnji s timom iz tvrtke SOLVIS d.o.o. razviti nove, efikasnije solarne module.

Ravnatelj IRB-a David M. Smith uvodno je rekao da se projekt financira novčanim sredstvima Europskoga fonda za regionalni razvoj u sklopu poziva "Povećanje razvoja novih proizvoda i usluga koji proizlaze iz aktivnosti istraživanja i razvoja" (IRI) Operativnoga programa Konkurentnost i kohezija, kojega provodi Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta te Hrvatska agencija za malo gospodarstvo, inovacije i investicije (HAMAG - BICRO).

Transfer znanja u industriju i interdisciplinarnost

Smith je ocijenio da su ovakvi projekti sjajan primjer transfera znanja znanstvenika IRB-a u industriju i dodao da snaga istraživačkih institucija i leži u ranoj fazi inovacije, dokazivanju koncepta, a nakon toga slijedi složeni proces plasiranja proizvoda na tržište.

U toj fazi, rekao je, znanstvenici imaju potrebna znanja, ekspertize i opremu za ona istraživanja koja tvrtke ne mogu samostalno napraviti, a da bi mogli razviti ove inovativne solarne ćelije i module, istraživači će se koristiti postojećom kapitalnom opremom IRB-a, ukupno vrijednom oko 20 milijuna eura.

Za ravnatelja IRB-a dodana vrijednost projekta je u njegovoj interdisciplinarnosti te u činjenici da su multidisciplinarnost istraživanja, vrijedan intelektualni kapital i suvremena oprema komparativne prednosti IRB-a i čine ga poželjnim partnerom gospodarstvu.

Smith je podsjetio da IRB do sada u sklopu programa IRI ima četiri ugovorena projekta ukupne vrijednosti oko 35 milijuna kuna. Smatra da su ovakvi projekti ključni u procesu jačanja konkurentnosti Republike Hrvatske kroz inovacije i nove proizvode te potvrđuju kako se konkurentno gospodarstvo utemeljeno na inovativnim proizvodima može ostvariti isključivo sustavnom politikom uz usmjeravanje financiranja u obrazovanje, znanost i gospodarstvo.

Jačanje konkurentnosti kroz razvoj inovacija i novih proizvoda

Pomoćnik ministra gospodarstva, poduzetništva i obrta Zvonimir Novak naglasio je da su ovakvi projekti ključni u procesu jačanja konkurentnosti Republike Hrvatske kroz razvoj inovacija i novih proizvode te je iskazao zadovoljstvo partnerskim odnosom vlade, istraživačkih institucija i poduzetnika u zajedničkim naporima da se što uspješnije iskorištavaju raspoloživa sredstava iz europskih strukturnih i investicijskih fondova za stvaranje konkurentnoga gospodarstva.

Članica Uprave Hrvatske agencije za malo gospodarstvo, inovacije i investicije (HAMAG - BICRO) Marijana Oreb istaknula je kako su svjesni činjenice da su ulaganja u istraživanje i razvoj te inovacije preduvjet održivoga gospodarskog rasta pa ustrajno rade na poticanju inovativnog okruženja u Hrvatskoj. Tako je, izvijestila je, u prethodnom razdoblju Agencija s ukupno 800 milijuna kuna financirala 230 inovativnih projekata ukupne vrijednost 1,7 milijarda kuna.

Projekt je u ime projektnoga tima predstavio dr. sc. Davor Gracin i objasnio kako je primarni cilj projekta razvoj novih solarnih modula veće efikasnosti od sadašnjih korištenjem nano-strukturiranih materijala i plazmonskih efekata čime će se istraživački koncepti i najnoviji rezultati znanstvenih istraživanja primijeniti u domaćoj industriji. Projektom se želi uspostaviti i dugoročna suradnja IRB-a i tvrtke SOLVIS koja bi, rekao je Gracin, ojačala kapacitet za istraživanje i razvoj u neposrednoj proizvodnji, te dodatno usmjerila znanstvene institucije prema projektima transfera znanja u industriju i društveno korisne proizvode.

Unijet će se i određena poboljšanja u proizvodni proces i razviti linija za iskorištavanje 'škart' ćelija što će dodatno potencirati ekološki doprinos koji proizlazi iz povećanja efikasnosti obnovljivih izvora energije.

Kako je rekao Gracin, projekt se dijeli u tri faze - temeljno istraživanje, industrijsko istraživanje te eksperimentalni razvoj. 

Projekt okuplja šesnaest znanstvenika iz tri laboratorija IRB-a - Laboratorija za tanke filmove koji vodi dr. sc. Maja Buljan, Laboratorija materijala za konverziju energije i senzore na čelu s dr. sc. Andrejom Gajović te Laboratorija za optiku i optičke tanke slojeve koji vodi dr. sc. Jordi Sancho Parramon.

Dr. sc. Krunoslav Juraić, voditelj projekta, istaknuo je da veliku ulogu u projektu imaju mladi ljudi na početku karijere koji će nastaviti razvoj tehnologija, a do sada su na projekt već zaposlili troje mladih znanstvenika od kojih će neki u sklopu ovoga projekta raditi i svoj doktorat.

Ivan Vadla, direktor za tehnološki razvoj u SOLVIS- u, istaknuo je kako tvrtka konstantno ulaže u vrhunsku tehnologiju i visokokvalificirane stručnjake. Već drugu godinu za redom SOLVIS je ušao na listu tisuću tvrtki koje inspiriraju Europu 2018., a objavljuje ju Londonska burza.

Vadla vjeruje da je ovo početak dugoročne suradnje na inovativnim i zelenim tehnologijama te da će tehnologiju, koju će razviti u suradnji s kolegama s IRB-a, uspješno ugraditi u proizvodni proces njihove tvrtke.

(Hina) xipet ydgk

An unhandled error has occurred. Reload 🗙