Šefčovič je rekao da je osigurao potporu devet europskih socijaldemokratskih stranaka što mu omogućava da se kandidira za "spitzenkandidata" europskih socijalista na predstojećim europskim izborima u svibnju sljedeće godine.
Šefčovič je bivši slovački diplomat, rođen 1966. godine. Između 1985. i 1990. godine školovao se na Državnom institutu za međunarodne odnose u Moskvi. Bio je slovački veleposlanik u Zimbabvenu, Kanadi i Izraelu.
Od 2004. do 2009. bio je stalni predstavnik Slovačke pri EU-u u Bruxellesu. Od 2009. do 2014. bio je povjerenik Komisije za obrazovanje i kulturu, a od 2014. do danas potpredsjednik Komisije zadužen za energetsku uniju.
Kao njegovi mogući protukandidati za socijaldemokratsku nominaciju za vodećeg kandidata spominju se sadašnja visoka predstavnica EU-a za vanjsku i sigurnosnu politiku Federica Mogherini, bivša danska premijerka Helle Thorning-Schmidt, prvi potpredsjednik Komisije, Nizozemac Frans Timmermans i povjerenik za ekonomske poslove i financije, Francuz Pierre Moscovici.
Koncept glavnog ili vodećeg kandidata, poznat pod njemačkim nazivom Spitzenkandidat prvi je put korišten 2014. kada je Jean-Claude Juncker izabran za predsjednika Komisije kao kandidat Europske pučke stranke koja je dobila najviše glasova.
Prema tome modelu, europske političke stranke trebaju istaknuti svoje kandidate za predsjednika Europske komisije, a Europsko vijeće, koje predlaže kandidate, dužno je predložiti onoga koji može okupiti većinu u Europskom parlamentu.
Međutim, to je i dalje prilično kontroverzan pristup. Više zemalja članica se s tim ne slaže, tvrdeći da je to protivno Lisabonskom ugovoru i da to sužava ovlasti Europskog vijeća da autonomno predlaže svoga kandidata.
Nakon neformalnog summita EU-a u veljači ove godine, predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk izjavio je da su se čelnici složili da Europsko vijeće ne može unaprijed jamčiti da će predložiti jednog od vodećih kandidata za predsjednika Europske komisije.
"Taj postupak nije automatski. U Ugovoru je vrlo jasno navedeno da Europsko vijeće ima samostalnu nadležnost imenovanja kandidata, uzimajući u obzir izbore za Europski parlament i nakon održavanja odgovarajućih konzultacija", rekao je tada Tusk.
Koncept "spitzenkandidata" uveden je kao dio napora da se europske institucije približe građanima, koji sve manje izlaze na europske izbore.