FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Europski parlament usvojio izvješće o Mađarskoj

Autor: Vesna Klanac

STRASBOURG, 12. rujna 2018. (Hina) - Zastupnici Europskog parlamenta usvojili su u srijedu izvješće Judith Sargenti iz Kluba zastupnika Zelenih/Europskog slobodnog saveza koje poziva Vijeće EU-a da "u skladu s člankom 7. stavkom 1. Ugovora o Europskoj uniji, utvrdi postoji li očita opasnost da Mađarska teško prekrši vrijednosti na kojima se temelji Europska unija".

Aktiviranje članka 7 Ugovora o EU-u teoretski može dovesti do oduzimanja prava glasa u Vijeću EU-a, no to je jako malo vjerojatno.

Naime, odluku da neka država članica doista krši europske vrijednosti moraju donijeti šefovi država ili vlada EU-a okupljeni u Europskom vijeću i to jednoglasno.

Od 693 zastupnika, izvješće je podržalo njih 448, 197 je bilo protiv, a 48 suzdržano, što znači da su zeleno svijetlo izvješću koje je mađarski premijer Viktor Orban odlučno odbacio kao "pristrano, ucjenjenivačko i uvredljivo" za mađarski narod, dali i zastupnici iz Europske pučke stranke (EPP) pod palicom Manfreda Webera koji je netom objavio kandidaturu za spitzenkandidata. 

Weber je još sinoć potvrdio da će glasati za izvješće, obrazloživši to riječima da je "uvijek zagovarao izgradnju mostova i želi tako i nastaviti", ali da kod mađarskog premijera "nije uočio nikakvu spremnost da se približi  svojim europskim partnerima i pokuša shvatiti naše zabrinutosti".

Tijekom jučerašnje rasprave o stanju u Mađarskoj na vidjelo je izbio duboki ponor unutar EU-a između njegovog zapada i istoka. I dok su neki zastupnici oštro kritizirali Orbana zbog gaženja demokratskih sloboda i ugrožavanja temeljnih prava, Orban je čuvare europskih ugovora optužio za licemjerje, zloupotrebu vlasti i kršenje mađarskog nacionalnog suvereniteta.

U izmjeni argumenata i protuargumenata pale su vrlo teške riječi pa je Orban, jedan od najmoćnijih nacionalnih lidera u EU s obzirom na potporu biračkog tijela, nazvan "lopovom".

Takva rasprava bacila je sjenu na današnji govor predsjednika EK-a Jean-Claudea Junckera o stanju Unije u kojem je zazivao jedinstvenu Europu, Europu bez podjela, posebice između njezinog istočnog i zapadnog dijela, hvaleći proširenje kao "pomirbu geografije i povijesti".

No, neki analitičari već sada ocjenjuju da su njegove riječi u tom pozivu zvučale kao "teški uzdasi iscrpljenog planinara izgubljenog u kanjonu".

(Hina) xvk yakoz

An unhandled error has occurred. Reload 🗙