Ministar Tolušić pred okupljenim maslinarima istaknuo je zadovoljstvo što Hrvatska nije prepoznata samo po moru i suncu, nego i po kvalitetnom maslinovom ulju.
Maslinarstvo strateška grana Ministarstva poljoprivrede
„Ministarstvo poljoprivrede vidi maslinarstvo kao svoju stratešku granu, pogotovo u Dalmaciji, pa ga pomažemo i financiramo kroz program ruralnog razvoja, a uskoro ide i natječaj za izgradnju novih uljara. Poticaji će biti koliko god budu trebali biti. Možemo napraviti još neke iskorake, pogotovo u marketingu prema hrvatskim građanima i to o kvaliteti maslinovog ulja", rekao je ministar Tolušić.
"Proizvodimo oko 40 do 50 posto potreba maslinovog ulja za hrvatsko tržište, i iako nigdje u poljoprivredi nije lako, mislim da su pred maslinarstvom svijetli dani“, dodao je.
Okupljene u Olympiji pozdravio je predsjednik Zadružnog saveza Dalmacije Lordan Ljubenkov.
„Postignut je jedan cilj – znamo dobiti maslinovo ulje i ići u tom pravcu, ali ostalo je dosta zadataka koje moramo riješiti i zato mi je drago da ovdje imamo predstavnike iz Ministarstva poljoprivrede i Vlade. Hrvatska se sve više prepoznaje kao 'ekskluzivni butik' za maslinova ulja i u tome nam itekako pomaže turizam. Naš cilj je da ponuda maslinovog ulja u Hrvatskoj zadovoljava potražnju, a potražnja nije samo za gorkim i intenzivnim, nego i za blagim uljem koje daje sorta oblica, s kojom treba postići optimalni trenutak za berbu„ naglasio kazao je Ljubenkov.
Vodička gradonačelnica Nelka Tomić izrazila je zadovoljstvo jer su organizatori izabrali baš Vodice i Vodičane kao renomirane proizvođače maslinovog ulja.
„Ovo je odlična prilika da naši proizvođači izmjenjuju iskustva i steknu nova znanja“, kazala je gradonačelnica Tomić.
Šibensko-kninska županija potiče razvoj maslinarstva
Šibensko-kninska dožupanica Darija Puljić rekla je da županija od svoga osnutka potiče razvoj maslinarstva kroz poticaje, sufinanciranje nasada, razne manifestacije te izravnom podjelom sadnica maslina.
„Naša županija ima oko 800 tisuća maslinovih stabala i proizvodnju od oko 850 tona litara maslinovog ulja. Kvaliteta je neupitna, ali potrebni su bolji napori za plasman na tržište“, ocijenila je dožupanica Puljić.
Na jubilarnoj maslinarskoj manifestaciji podijeljena su i pojedinačna i kolektivna priznanja Noćnjak 2018. u području maslinarstva i uljarstva.
Priznanje 'Pavle Bakarić' za životno djelo u maslinarstvu uručeno je Gordani Kožarić-Silov iz Šibenika, priznanje 'Branko Škarica' za životno djelo u uljarstvu osvojio je Stipe Jakus iz Marine.
Međunarodno priznanje 'Cavaliere Olio d' oliva' dobio je Vodičanin Damir Buntić, a priznanje 'Joško Niskota' za uzorne maslinike primili su Damir Vodanov iz Dubrave kod Tisnog, Vodičanin Vinko Trcera i Stankovčanin Živko Morić.
Poljoprivredne zadruge (PZ) Maslina i VINO Polača primili su priznanja uljarskim zadrugama za 2017. godinu.
Zlatno pero Noćnjaka za afirmaciju maslinarstva, uljarstva, zadrugarstva i Noćnjaka kroz medije dodijeljeno je Kninjanki Nives Hladnić, a Zlatna amfora Noćnjaka za doprinos razvoju maslinarstva i uljarstva na svom području dodijeljena je Šibensko-kninskoj županiji.
Na ovogodišnjem Noćnjaku ocijenjeno je 485 uzoraka maslinova ulja i proizvoda od masline.