Brošura pod naslovom "Kako zaštititi dijete u svijetu interneta, mrežnih tehnologija i mobilnih telefona" sadrži praktične i korisne savjete o opasnostima i sigurnosti na internetu, zaštiti privatnosti i osobnih podataka, načinu ponašanja i odgovornoj uporabi društvenih mreža, a dio je HAKOM-ova programa informiranja djece i roditelja koji se provodi suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja.
Program je osmišljen na način da se svake godine čitavoj generaciji učenika petog razreda dostavi dovoljna količina otisnutih primjeraka u škole, a učenici ih potom mogu odnijeti u svoje domove i zajedno s roditeljima odvojiti vremena za razgovor o temama iz brošure. Predstavljanje drugog izdanja HAKOM-ove brošure bit će prigodom Dana sigurnijeg interneta.
Brošura za školsku godinu 2017./2018. sadržajno je nadopunjena u odnosu na prethodnu brošuru, te je prilagođena trenutnom stupnju razvoja mrežnih tehnologija i trendovima korištenja društvenih mreža, a sadrži i upute o sigurnosti na internetu, pravila ponašanja u virtualnom svijetu i upute o sprječavanju cyberbullinga.
Sadrži korisne savjete i za roditelje, ali i rezultate prvog nacionalnog komparativnog istraživanja o sigurnosti djece na internetu, koje je tijekom rujna i listopada prošle godine provedeno u sklopu projekta EU Kids Online. Istraživanje je obuhvatilo tisuću djece u dobi od 9 do 17 godina i njihove roditelje/skrbnike.
Fokus istraživanja bio je na prednostima i rizicima korištenja interneta, s ciljem utvrđivanja razine korištenja interneta, ovisno o uzrastu i socioekonomskim obilježjima djece kako bi se dao bolji uvid u ulogu roditelja, učitelja i okoline u zaštiti djece od ugroza na internetu.
HAKOM-ova brošura u pdf formatu dostupna je putem poveznice: https://www.hakom.hr/UserDocsImages/2018/dokumenti/HAKOM_BROSURAmala.pdfhttps://www.hakom.hr/UserDocsImages/2018/dokumenti/HAKOM_BROSURAmala.pdf