Sva trojica su zahvalili Europskoj komisiji na odobravanju potpore i pohvalili učinkovitost hrvatske vlade u davanju jamstva za sanacija brodogradilišta Uljanik. Izrazili su uvjerenje da će Uljanik naći strateškog partnera i uspješno provesti restrukturiranje, a Jakovčić je najavio da će u Europskom parlamentu inicirati raspravu o budućnosti europske brodogradnje.
"Mogu iskazati zahvalnost što je Komisija prepoznala značaj brodogradnje za hrvatsko gospodarstvo, značaj u smislu broja zaposlenih, izvoznog proizvoda i velikog koncentriranog znaja u našoj tradicijskoj djelatnosti kao što je brodogradnja", rekao je Miletić.
Dodao je kako je jasno da se mora razmišljati o tome kako dugoročno osigurati održivost brodogradnje u konkurenciji s brodogradilištima iz jugoistočne Azije.
Na upit koliko je izgledno da se brzo nađe strateški partner, Miletić je rekao da već postoje određena pisma namjere upućena brodogradilištu.
"Vjerujem u Uljanik, vjerujem u radnike, upravu i znanje koje je skupljano više od 160 godina i siguran sam da će se naći kvalitetan strateški partner koji će biti spreman dokapitalizirati tvrtku i omogućiti joj da posluje, raste i razvija se bez državne pomoći", rekao je Miletić.
Flego je rekao da će nakon odobrenja državne potpore uskoro uslijediti isplata plaća radnicima u Uljaniku i nastavak proizvodnje.
"Kao prioritetni cilj trebamo imati očuvanje proizvodnje u Puli i Rijeci u interesu naše hrvatske brodogradnje i izvoza", rekao je Flego.
Europski zastupnik Jakovčić je najavio da će inicirati raspravu u Europskom parlamentu o važnosti europske brodogradnje, koja je suočena, kako smatra, s neravnopravnom konkurencijom iz jugoistočne Azije.
"Europska brodograđevna industrija je na neki način podcijenjena i u tom kontekstu se mora ponuditi nova budućnost za brodogradnju ako je želimo sačuvati. Mi želimo i vjerujemo da Europa ima pravo na konkuretnost u svjetskim razmjerima i u tom smislu Europska komisija treba biti jasna. Namjeravam u Europskom parlamentu pokrenuti raspravu o budućnosti europske brodogradnje", kaže Jakovčić.
Europska komisija u ponedjeljak zaključila je da je plan Hrvatske da brodogradilištu Uljanik izda državno jamstvo za zajam od 96 milijuna eura u skladu s pravilima EU-a o državnim potporama. Zahvaljujući toj mjeri Uljanik će moći pokriti hitne potrebe za likvidnošću za vrijeme izrade plana restrukturiranja, uz ograničeno narušavanje tržišnog natjecanja.
"Državno jamstvo Republike Hrvatske pomoći će brodogradilištu Uljanik da nastavi s radom i zadrži 1800 radnih mjesta za vrijeme izrade pouzdane strategije za restrukturiranje kojom će si osigurati budućnost. Stoga smo danas odobrili to jamstvo. Planom restrukturiranja mora se osigurati dugoročna održivost tog društva bez stalne javne potpore kako bi se trajno sačuvala radna mjesta u Istri", rekla je povjerenica za politiku tržišnog natjecanja Margrethe Vestager.
Vlada je 11. siječnja ovlastila ministarstvo financija da u ime Hrvatske izda državno jamstvo u iznosu od 96 milijuna eura u korist Hrvatske poštanske banke i/ili drugih poslovnih banaka u zemlji ili inozemstvu za kreditno zaduženje Uljanik Brodogradilišta radi provedbe sanacije i financijske konsolidacije, koje će postati aktivno tek po odobrenju Europske komisije.
Video HINA/ Slavko Vukadin