Izložba se održava pod visokim pokroviteljstvom Predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar Kitarović i Vlade Republike Hrvatske, a otvorit će ju predsjednik Vlade Andrej Plenković.
Ministarstvo ističe kako će se predstavljanjem osebujnoga i plodonosnog rada Vlahe Bukovca, hrvatskog slikara koji je ušao u anale europske umjetnosti te koji je aktivno sudjelovao u stvaranju temelja hrvatske moderne, prigodno obilježiti početak "Europske godine kulturne baštine" u Hrvatskoj.
Ministarstvo kulture organizirat će i podupirati mnogobrojne manifestacije kojima se želi predstaviti bogatstvo i raznolikost hrvatske kulturne baštine.
Promidžbom njezine vrijednosti, zaštite i očuvanja naglasit će se, ističe Ministarstvo, važnost aktivnog uključivanja što većeg broja pojedinaca, udruga građana i ustanova u sve procese vezane uz to područje.
Europski parlament i Vijeće donijeli su 17. svibnja 2017. godine "Odluku o Europskoj godini kulturne baštine 2018.", sveobuhvatnoj europskoj proslavi koja u žarište stavlja važnost podizanja svijesti o vrijednosti i značenju kulturne baštine za društvo u cjelini, a toj se inicijativi pridružila i Hrvatska.
Događajima koji će se odvijati diljem Hrvatske tijekom 2018. godine, napominje Ministarstvo, nastojat će se promicati interes šire javnosti za kulturnu baštinu i kulturu općenito.
Među desetak važnijih događaja Ministarstvo ističe međunarodnu konferenciju "Podvodna kulturna baština u Europi danas" u Zadru, kojom se žele identificirati ključni izazovi i pitanja vezana uz zaštitu podvodne kulturne baštine te međunarodnu konferenciju "The Best in Heritage" u Dubrovniku, kojom se predstavljaju najbolji muzejski projekti u protekloj godini.
Mrežna stranica posvećena promicanju "Europske godine kulturne baštine 2018." predstavlja ovaj međunarodni projekt stavljajući naglasak na inicijative usmjerene uspostavi kvalitetnoga i kreativnog dijaloga kulturnog naslijeđa s inovativnim pogledom u budućnost kulture, podijeljene prema četirima glavnim ciljevima - angažmanu, održivosti, zaštiti i inovacijama.
Osnovni su ciljevi "Europske godine kulturne baštine" otkrivanje vrijednosti kulturne baštine Europe od najranije dobi (Baština u školi), promicanje održivog kulturnog turizma (Turizam i baština) te korištenje istraživačkih, inovacijskih, znanstvenih i tehnoloških mogućnosti za bolje očuvanje i predstavljanje baštine (Znanost za baštinu).