Izložbom se predstavlja Bukovčev život i rad u Parizu od 1877. do 1893. godine, a bit će otvorena od 18. siječnja do 11. ožujka, najavljeno je u utorak na konferenciji za medije u Galeriji Klovićevi dvori.
Izložba je postavljena kronološki, a podsjetit će i na Bukovčevu afirmaciju u Engleskoj, Crnoj Gori i Srbiji, ali i buđenje domaće likovne sredine u Dalmaciji te na djela nastala izvan akademije. Djela za izložbu dolaze iz Velike Britanije, Francuske, Slovenije, Srbije, Vojvodine, Crne Gore i Bosne i Hercegovine.
"Opus razasut diljem Europe želimo predstaviti i mlađim generacijama te prikazati, ne samo remek djela nego i taj životni put 'hrvatskog kozmopolita'. Želimo prikazati odiseju koju je Bukovac prošao od rođenja u Cavtatu, preko boravka u Americi do Pariza gdje se svrstao među najveće europske slikare", kazala je autorica izložbene koncepcije i viša kustosica Galerije Klovićevi dvori Petra Vugrinec.
Bukovčev formativni period, rekla je Vugrinec, povezuje se s boravkom u Parizu, gdje je dosegao strelovit uspon i u kratko se vrijeme svrstao u vrh umjetničkih zbivanja tadašnje Europe. Ustvrdila je kako je to razdoblje obilježeno akademskim slikanjem, ali i oslobađanjem od njega.
Ovom izložbom, istaknula je autorica izložbe i kustosica Kuće Bukovac Lucija Vuković, u poznato se žele integrirati nova saznanja o Bukovčevu opusu te potaknuti na novo razmišljanje u ovdašnjem, ali i u međunarodnom kontekstu.
Ravnatelj zagrebačke Galerije Klovićevi Antonio Picukarić napomenuo je da se ovom izložbom slikareva djela žele staviti u kontekst Europe kroz koji će se vidjeti da je radio za velike europske i svjetske gradove.
Slike osim svoje materijalne vrijednosti nose i afektivnu vrijednost, a djelo "Isus prijatelj malenih" baštinski je neprocjenjivo, dodao je Picukarić.
Monumentalna kompozicija "Isus prijatelj malenih" iz crkve Franjevačkog samostana u Tomislavgradu, dimenzija 3x4,40 metara, za ovu je prigodu restaurirana i konzervirana. Djelo je 1888. nagrađeno na pariškom Salonu te je prvi put izloženo u Hrvatskoj kao i djela iz Engleske i Francuske koje je Bukovac radio za trgovce Vicars Brothers, istaknule su autorice izložbe.
Izloženi su i radovi kojima se slikar predstavio na pariškom Salonu poput "La Grande Iza", "Andromeda ili Dalmatinski ribari" te "Portret Baltazara Bogišića". Djela pristigla iz Engleske su i cijeli portret Laure Le Doux i portret engleskog milijardera Samsona Foxa, a izloženi su "Adam i Eva" iz privatne zbirke.
Koautori izložbe su ugledni svjetski znanstvenici - američka povjesničarka umjetnosti Rachel Rossner, engleski povjesničar umjetnosti Alex Kidson, osnivačica međunarodne Zaklade hrvatskih spomenika Jadranka Beresford-Peirse, koja godinama nastoji detektirati Bukovčeva djela u Velikoj Britaniji, akademik Radoslav Tomić s Instituta za povijest umjetnosti iz Splita i izvanredni profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu Igor Borozan.
U sklopu zajedničkog projekta Klovićevih dvora i Kuće Bukovac u Cavtatu kroz tri zasebne izložbe bit će predstavljena tri najznačajnija razdoblja Bukovčeva stvaralaštva - pariško, zagrebačko i praško.
U sklopu popratnog programa izložbe povjesničar umjetnosti Alex Kidson održat će predavanje 19. siječnja, a 20. siječnja koautorica izložbe Rachel Rosner vodit će posjetitelje izložbom te se posebno osvrnuti na Bukovčev opus pariškog Salona i crnogorski ciklus te dosad nepoznate informacije o Bukovčevu ranom opusu.
Izložbom u Klovićevim dvorima svečano će se obilježiti početak Europske godine kulturne baštine u Republici Hrvatskoj.
Na drugoj izložbi predstavit će se slikarevo razdoblje u Zagrebu, Cavtatu i Beču (1893.–1903.), a na trećoj njegovo praško razdoblje (1903.–1922.).