Nagrada je dodijeljena venezuelanskom parlamentu, kojom dominira oporba na čelu s predsjednikom Juliom Borgersom te nizu političkih zatvorenika, istaknutih oporbenih čelnika, među kojima su Leonardo Lopez, Antonio Ledezma, Daniel Ceballos, Yon Goicoechea, Lorent Saleh, Alfredo Ramos i Andrea Gonzalez.
Predsjednik Europskog parlamenta Antonio Tajani je u govoru povodom uručenja nagrade istaknuo kako je ovo prvi puta da se ova nagrada dodjeljuje instituciji poput venezulanskog parlamenta.
"Kao i svi parlamenti svijeta, uključujući naš, venezuelanski predstavlja demokraciju i pluralizam", rekao je Tajani te dodao kako će Europski parlament uvijek priznavati venezuelansku nacionalnu skupštinu.
"Dajući ovu nagradu branimo, ustav institucije i podjelu vlasti", nastavio je Tajani.
"Prošlog je tjedna predsjednik Nicolas Maduro odlučio, proizvoljno i antidemokratski, zabraniti glavnim oporbenim strankama da sudjeluju na predsjedničkim izborima. Tako ne može dalje. Zato smo odlučili nagradu Saharov dati demokratskoj oporbi Venezuele", zaključio je Tajani.
U ime venezuelanske oporbe na nagradi su se zahvalili Borges, predsjednik venezuelanske skupštine kojoj je u ožujku ove godine vrhovni sud pod režimskom kontrolom oduzeo ovlasti, i Antonio Ledezma, odvjetnik i političar koji je predvodio prosvjede protiv vlasti predsjednika Madura 2014. godine.
Ledezmo je jedan od najpoznatijih političkih zatvorenika Madurovog režima a 2017. pobjegao je iz kućnog pritvora u Kolumbiju.
Borges i Ledezma u govoru su upozorili na neprihvatljivo stanje ljudskih prava u zemlji, ali i gospodarski slom naftom bogate zemlje do kojeg je dovela socijalistička vlast Huga Chaveza i sadašnjeg predsjednika Madura.
Europski parlament je venezuelansku oporbu za dobitnika nagrade Saharov za 2017. godinu proglasio na plenarnoj sjednici u listopadu. U užem izboru bili su i gvatemalska aktivistica za ljudska prava Aura Lolita Chavez Ixcaquic i švedski novinar i pisac eritrejskog podrijetla Dawit Isaak.
Oporbu u Venezueli nastoji suzbiti režim socijalističkog predsjednika Nicolasa Madura kojega oporba i inozemni kritičari opisuju kao diktatora. Od početka ove godine u Venezueli je ubijeno više od 130 osoba, a više od 500 oporbenjaka završilo je u zatvoru.
Ovogodišnjim izborom dobitnika nagrade nezadovoljni su, međutim, europarlamentarci iz kluba zastupnika Ujedinjene europske ljevice/Nordijske zelene ljevice (GUE/NGL) koji smatraju da su time nerušeni za uspostavu dijaloga i da je u ovom slučaju pitanje ljudskih prava instrumentalizirano u političke svrhe, pa su dodjelu nagrade bojkotirali.
U priopćenju zastupničkog kluba GUE/NGL sintagma venezuelska oporba stavljena je pod navodnike jer se radi o vrlo heterogenoj skupini.
"Unutar te disparatne skupine oporbenih predstavnika ima članova venezuelske krajnje desnice kojima nije u interesu uspostava demokracije u zemlji. Oni također gaje ambicije za oživljavanjem nekih od najmračnijih poglavlja u povijesti Latinske Amerike", ustvrdio je u priopćenju GUE/NGL.
"Dodjela nagrade njima neće samo potkopati bilo kakve izglede za dijalog, nego i za mir koji treba prevladati u bilo kojoj demokraciji. Ljudska prava su preozbiljno pitanje i Europski parlament ih ne bi trebao instrumentalizirati u političke svrhe", ocijenio je nakon proglašenja dobitnika nagrade u priopćenju zastupnički klub GUE/NGL koja okuplja zastupnike ljevičarskih stranaka u Europskom parlamentu .
Marie-Christine Vergiat, koordinatorica Ujedinjene europske ljevice/Nordijske zelene ljevice za nagradu Saharov, u razgovoru za Hinu istaknula je kako je nagrada izvorno namijenjena ljudima koji su dali izniman doprinos borbi za ljudska prava, a u ovom se slučaju daje političkoj oporbi.
"Nije pitanje je li netko za ili protiv venezuelanske vlade, nego što nagrada daje nekome tko je navodna opozicija, a ne netko tko se bori za ljudska prava. To je politička instrumentalizacija nagrade. Znači nije stvar u Chavezu nekada ili Maduru danas, u pitanju su kriteriji za izbor dobitnika", protumačila je stav njene skupine Vergiat i ocijenila da su drugi finalisti bili prikladniji s obzirom na karakter nagrade.
Svi borci za ljudska prava,, bez obzira s koje su strane, trebaju biti zaštićeni, kaže Vergiat i podsjeća da se posljednjih godina nagrada dodijeljivala uz određenu dozu jednoglasnosti, a popis dobitnika pokazuje različite profile ljudi i organizacija.
"No to su svaki put bili pojedinci koji se bore za ljudska prava, a ovo je politička opozicija a ne borci za ljudska prava", ustvrdila je Vergiat i ocijenila da su drugi finalisti bili prikladniji s obzirom na karakter nagrade. "No u Europskom parlamentu postoje i drugi koji odlučuju, iz čega se da zaključiti da parlament naginje u jednom smjeru", zaključila je Vergiat i dodala da se "nada da ovo neće našteiti nagradi Saharov u budućnosti".
Nagrada Saharov, nazvana je po sovjetskom disidentu i znanstveniku Andreju Saharovu (1921-1988), Europski parlament svake godine od 1988. dodjeljuje pojedincima ili organizacijama koji su se posebno zauzimali za ljudska prava i slobodu govora.
Kandidate za Nagradu Saharov mogu predlagati klubovi zastupnika ili skupine od najmanje 40 zastupnika EP-a. Odbor za vanjske poslove i Odbor za razvoj glasuju na temelju prijedloga kako bi se dobio uži izbor od triju finalista, a zatim Konferencija predsjednika, koju sačinjavaju predsjednici klubova zastupnika te predsjednik parlamenta, odabire jednog laureata.
Demokratska oporba u Venezueli bila je favorit za ovogodišnju nagradu, a službeno su je predložili Europska pučka stranka (EPP) i Savez liberala i demokrata za Europu (ALDE).
Nagradu Saharov prošle su godine dobile Nadija Murad i Lamija Aji Bašar, jezidske djevojke koje su preživjele seksualno ropstvo u tzv. Islamskoj državi i postale glasnogovornice zajednice jezida u Iraku i žena koje je IS seksualno zlostavljao.