Državni tajnik u Ministarstvu znanosti i obrazovanja Hrvoje Šlezak podsjetio je da se nalazimo u svijetu koji se kroz suvremeni proces globalizacije sve više povezuje i u kojem se količina znanja ubrzano povećava, a tehnologija sve brže mijenja.
"To znači da se učenje ne smije ograničiti na razdoblje redovnog školovanja, nego je, za uspješno funkcioniranje u novim okolnostima, nužno učiti tijekom čitavog života", rekao je Šlezak otvarajući na otvorenju u Pučkom otvorenom učilištu Koprivnica.
Gradonačelnik Mišel Jakšić istaknuo je da je Koprivnica grad znanja i inovacija. "Mi želimo biti lider obrazovanja, ne samo u Koprivničko-križevačkoj županiji, nego puno šire", rekao je.
"Cjeloživotno učenje je nešto što je zapadni moderni svijet već prepoznao kao uvjet za napredovanje. Nužno je da i Hrvatska u tom smislu napravi određene iskorake, da napusti stare paradigme i ljušture koje su ostale iz prijašnjih sistema", istaknuo je Jakšić pohvalivši pritom Pučko otvoreno učilište Koprivnica koje prednjači sa svojim programima cjeloživotnog učenja.
"Veseli me kad ljudi od struke kažu da je naše Pučko otvoreno učilište jedno od središta europskog cjeloživotnog učenja", rekao je Jakšić, a koprivničko-križevački župan Darko Koren dodao je da se uspješnost zajednice mjeri vremenom uloženim u obrazovanje.
Ravnatelj Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih Mile Živčić osvrnuo se na proteklih deset godina, vrijeme otkada se obilježava Tjedan cjeloživotnog učenja.
"Prošli smo put od osnovnog upoznavanja što je cjeloživotno učenje i po čemu se ono razlikuje od formalnog školovanja do toga da danas to više ne moramo objašnjavati", istaknuo je Živčići.
Ravnatelj Agencije Živčić prisjetio se kako su se u prvi Tjedan cjeloživotnog obrazovanja uključile samo tri županije s ukupno desetak programa. "Danas ta brojka izgleda značajno drukčije. U ovom Tjednu sudjeluje preko 400 različitih institucija s 700 događanja", istaknuo je Živčić te zaključio kako je desetogodišnja aktivnost rezultirala vrlo ozbiljnim projektom naziva Promocija cjeloživotnog učenja. Taj se projekt financira sredstvima Europskog socijalnog fonda, a vrijedan je 11,5 milijuna kuna.
Na svečanosti su dodijeljena priznanja i nagrade, a ovogodišnji dobitnici Priznanja za doprinos razvoju obrazovanja odraslih su dr. sc. Nikola Pastuović, profesor emeritus iz Zagreba, za znanstveni doprinos razvoju obrazovanja odraslih, te Ljudevit Šimunović, profesor iz Zagreba, i Josip Nakić Alfirević, profesor iz Koprivnice, za doprinos razvoju prakse obrazovanja odraslih.
Ovogodišnji dobitnici nagrade Maslačak znanja, koja se uručuje za postignuća u učenju odraslih osoba, dobili su Gordan Radić, Klaudija Gatarić i Sonja Šimatović. Riječ je o pojedincima koji su odlučili proširiti svoja znanja i vještine, raditi na sebi i svome osobnomu razvoju.
Ovogodišnji Tjedan cjeloživotnog učenja trajat će do 8. listopada, a programi će se odvijati diljem Hrvatske.