To je prvi odobren projekt razmjene mladih, unutar programa Erasmus + s područja Dubrovačko-neretvanske županije, a cilj mu je revalorizacija umjetnosti, umjetničkog odgoja i obrazovanja. Provoditi će se na nekoliko lokacija na poluotoku Pelješcu od 17. do 23. rujna, priopćila je Matica hrvatska Orebić, koja provodi projekt, a zemlje partneri su Italija, Španjolska, Slovačka, Litva i Rumunjska.
Mladi, njih 37, boraviti će tjedan dana u hotelu Komodor u Perni, a programske aktivnosti održavat će se na nekoliko lokacija na poluotoku Pelješcu. Projekt je financiran sredstvima Europske komisije kroz Agenciju za mobilnost i europske programe, te su ga podržale Općina Orebić i orebićka Turistička zajednica.
''Rethink the future- Reinvent the city''' ili ''Promisli budućnost – Izmisli grad'' svojevrsni je umjetničko-obrazovni eksperiment koji bi povezao mlade iz šest različitih dijelova Europe, da putem umjetničkih intervencija u gradsku stvarnost preispitaju budućnost zajedničkog subivanja. Mladi će u tom procesu neformalnih metoda učenja, interkulturalnog dijaloga, te razmjenom znanja i vještina u zajedničkoj kreaciji ponuditi nove koncepte za ustroj grada budućnosti; posebno se fokusirajući na budućnost zajednice i relevatnih promjena kojima bi oni mogli pridonijeti, navodi se u priopćenju.
Ciljevi projekta tiču se revalorizacije umjetnosti, umjetničkog odgoja i obrazovanja. Programske aktivnosti održavat će se u kapetanskoj kući Mimbelli, Pomorskom muzeju Orebić, Crkvi Anuncijati, Nakovani i ostalim mjestima na Pelješcu.
Sudionici ovog projekta moći će tako promišljati budućnost svojih zajednica uz vizualnu predodžbu prostora prošlosti: ostavštine bogate povijesti i tradicije poluotoka Pelješca. Prolazeći kroz istaknute prostore, oni će koristiti nova znanja i moderne vještine, kreativno izražavanje i kritičko mišljenje da izraze ideje budućnosti. Ovaj projekt, ističe se u priopćenju, priča priču o mladim ljudima čija će inovativna razmišljanja i kreativnost, moralna i etička načela i otvorenost, tek prerasti u vrijednosti i uvjerenja koja će ih učniti odgovornim europskim građanima – jamcima održive budućnosti.
''Smatramo da međunarodnom razmjenom mladih radimo na gradnji multikulturalnog okruženja u budućnosti, te da se usavršavanjem mladih kroz umjetničko-obrazovne metode koje osiguravaju puni razvoj osobe, radimo na jačanju poštivanja ljudskih prava i sloboda. Kada smo u doticaju s drugim kulturama – stvaramo prostor kreativne igre koja gradi razumijevanja i prijateljstvo", istaknula je Tina Bikić, predsjednica orebićke Matice hrvatske i koordinatorica projekta ''Rethink the future- Reinvent the city''.
Ocijenila je da umjetnički odgoj, kao etička i civilna tvorevina, predstavlja osnovno sredstvo socijalne integracije, te može pomoći pri rješavanju kritičnih problema s kojima se moderna Europa danas suočava.
"Stvaranje sinergije između umjetnosti i obrazovanja u promicanju kreativnog učenja najbolje se ostvaruje putem partnerstva koja žele staviti umjetnost i kulturu u središte svojih interesa i ciljeva, točnije, uzimajući je kao važnu metodu i praksu koja ima moć promjene društva i sredine u kojoj se nalazimo. Želimo osnažiti mlade da postanu budući inovatori, te pokretači promjena u svojoj zajednici'', istaknula je predsjednica Matice hrvatske u Orebiću i koordinatorica projekta ''Rethink the future- Reinvent the city'' Tina Bikić.