"Zbog znantnih nedostataka u većini područja u kojima je provedena revizija, Europska uniija još ne raspolaže sustavom za nadzor ribarstva, koji bi bio učinkovit", navodi se u izvješću.
Revizija je provedena u četiri zemlje - Francuskoj, Španjolskoj, Italiji i Velikoj Britaniji.
"Utvrdili smo da države članice još nisu provodile sve propisane oblike kontrole te da je potrebno ažurirati sustav kontrole. Postojali su nedostaci u pogledu postupaka provjeravanja točnosti kapaciteta flota, kontrole nad malim plovilima, pouzdanosti prijavljenih podataka o ulovu te jednakog postupanja prema ribolovnim subjektima pri primjeni sankcija. Sud je iznio niz preporuka Europskoj komisiji i državama članicama u svrhu poboljšanja kontrole u području ribarstva", navodi se u izvješću.
Ribarska politika u potpunosti je u nadežnosti EU-a, a uvedena je kako bi se osigurala održivost ribljih stokova u europskim vodama.
Revizorski sud navodi da te zemlje ne provjeravaju dovoljno striktno podatke o kapacitetima ribarske flote. Zbog mnogih dopuštenih iznimki, sustavom satelitskog nadzora obuhvaćene je tek svaki deseti brod.
Na razini EU-a svake se godine određuju kvote koje pojedine članice mogu izloviti, ali na nacionalnoj razini nema jasnih kriterija za raspodjelu dodijeljenih kvota, navodi Sud.
Sud je također utvrdio brojne neusklađenosti između prijavljenog ulova ribe i ribe koja je stavljena u prodaju.
Revizorski sud navod da bi trebalo promijeniti neke odredbe u ribarskoj politici kako bi zemlje članice učinkovitije mogle nadzirati svoje ribare.