Generacija građana Bosne i Hercegovine, koja je sudjelovala u posljednjim ratnim sukobima, nije bila na tragu ostavštine svojih očeva i djedova, poručio je, po priopćenju, muftija Kavazović u razgovoru s europarlamentarcima, članovima skupine „Prijatelji BiH“. A ta ostavština je zajednički život u različitosti za što se, kaže muftija Kavazović, Islamska zajednica u BiH zalaže.
„Vrijednosti na kojima se gradi vjera bosanskih muslimana u velikoj je mjeri različita od načina kako tu vjeru tumače pripadnici radikalnih, ekstremnih islamskih skupina“, naglasio je muftija Kavazović.
Međureligijski dijalog u Bosni i Hercegovini može tamošnjem društvu i politici pomoći da se suoči s događajima iz 90-tih godina, kaže Radoš.
„Svatko tko je sudjelovao u tim sukobima trebao bi priznati i ponijeti svoj dio odgovornosti i krivnje. Ta krivnja nije jednaka na svim stranama, ali suočavanje s njom je zalog za budući zajednički život pripadnika svih naroda i vjera u Bosni i Hercegovini“, ističe Radoš.
„Islam bosanskih muslimana temelj je na kojem su mnoge prošle generacije stanovnika BiH živjele u zajedništvu s drugim narodima i vjerama. Crkvene i vjerske zajednice u BiH mogu dati veliki doprinos ponovnom oživljavanju kulture međusobnog razumijevanja i života uz poštivanje različitosti“, zaključio je Radoš, navodi se u priopćenju.