"Opstanak CEU-a nije u opasnosti, to optužba je lažna i neutemeljena", rekao je Orban na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta, na kojoj je prije njega govorio prvi potpredsjednik Europske komisije Frans Timmermans, koji je objasnio zašto je Komisija upravo zbog toga pokrenula postupak protiv Mađarske.
Europska komisija je u srijedu otvorila postupak zbog kršenja europskog prava protiv Mađarske zbog njezina zakona o visokoškolskom obrazovanju, koji bi mogao dovesti do zatvaranja Srednjoeuropskog sveučilišta u Budimpešti.
Komisija je nakon analize mađarskog zakona zaključila da on nije u skladu s temeljnim slobodama unutarnjeg tržišta, posebice u pogledu slobode pružanja usluga i poslovnog nastana te u pogledu prava na akademske slobode, prava na obrazovanje i slobodu poslovanja sukladno Povelji o temeljnim pravima Europske unije kao ni s pravnim obvezama EU-a po međunarodnom trgovačkom pravu.
Orban je optužio američkog milijardera mađarskog podrijetla Sorosa, koji je 1991. utemeljio CEU u Budimpešti, kao financijskog spekulanta koji je "uništio živote milijuna Europljana, a unatoč tome u Bruxellesu ga se prima na najvišoj razini". Dio zastupnika pozdravio je pljeskom tu Orbanovu optužbu.
Optužio je Sorosa i da želi dovesti svake godine milijun migranata u Europu.
"Mi želimo odlučivati s kim želimo živjeti. Soros i njegove nevladine organizacije žele dovesti milijun migranata godišnje. To je i javno priznao", rekao je Orban.
Orban je istaknuo da je "Mađarska ponosna zemlja, privržena europskim kršćanskim vrijednostima".
"Mađarska i mađarski narod privrženi su Europskoj uniji, to je neupitno, zato sam potpisao Rimsku deklaraciju, ali u puno aspekata nezadovoljni smo kako EU radi. Želimo reformirati EU, to je jedini način da se zadobije povjerenje ljudi u europske institucije", rekao je Orban.
Istaknuo je da je inicijativa "Zaustavimo Bruxelles" kao dio javne rasprave namijenjena tome da vlada dobije povratnu informaciju o politikama EU-a.
Svako kućanstvo u Mađarskoj dobilo je prije nekoliko dana u poštanski sandučić upitnik naslovljen "Zaustavimo Bruxelles" sa šest pitanja i s nekoliko ponuđenih odgovora na svako od pitanja.
Uz upitnik je priloženo pismo premijera Orbana, u kojem poziva "mađarski narod da ustane u obranu nacionalne neovisnosti i popuni upitnik kako bi podržali napore vlade u borbi protiv pogrešnih prijedloga iz Bruxellesa".
Europska komisija je ocijenila da upitnik sadrži puno pogrešnih tvrdnji i objavila činjenice koje opovrgavaju te tvrdnje.