"Pošteno govoreći, neće biti lako jer je konkurencija velika. U ovom trenutku Švedska i Italija izrazito jako lobiraju", rekao je Kujundžić.
Ministarstvo zdravstva spremno je pružiti svu pomoć u nastojanjima da EMA dođe u Hrvatsku, kaže Kujundžić, ali u ovom trenutku to je stvar Ministarstva vanjskih i europskih poslova, odnosno ljudi u Bruxellesu i Vlade koji vode pregovore o tome.
Premijer Andrej Plenković uputio je sredinom prosinca pismo namjere predsjedniku Europskoga vijeća Donaldu Tusku, kao i predsjedniku Europske komisije, u kojem je istaknuo prednosti Hrvatske kao zemlje s uglednom znanstveno-istraživačkom zajednicom na tom polju, dugom tradicijom u farmaceutskoj industriji i javnom zdravstvu, te članice EU koja bi bez sumnje mogla osigurati sve potrebne uvjete kda se u nju smjesti sjedište EMA-e.
Kandidaturu za sjedište EMA-e istaknuo je u ožujku Zagreb, koji je premijera pozvao da hitno pokrene službenu kandidaturu Hrvatske za preseljenje EMA-e u hrvatski glavni grad.
Agencija je trenutno smještena u Londonu, no zbog Brexita svoje novo sjedište morat će potražiti u nekoj drugoj zemlji EU-a.
U Hrvatskoj trenutno nema ni jedne od europskih institucija, odnosno agencija, pa u Ministarstvu vanjskih poslova smatraju da u prilog hrvatskim ambicijama ide i to što je Europsko vijeće 2003. godine donijelo odluku da će nove države članice imati prednost kod određivanja sjedišta agencija.