Izložbu "Zeleno-plava zipka Hrvatske" otvorio je predsjednik Europskog parlamenta Antonio Tajani. Izložba je otvorena do kraja ovoga tjedna, a posjetitelji mogu vidjeti niz fotografija Parka prirode Lonjsko polje, suvenire specifične za Sisačko-moslavačku županiju, moslavačku nošnji i sisački nakit.
Osim izložbe, zastupnica Petir organizirala je i tematsku konferenciju na kojoj su predstavljene glavne gospodarsko-turističke manifestacije Sisačko-moslavačke županije – “Voloderske jeseni”, “Kestenijada u Hrvatskoj Kostajnici”, “Letovanić – selo pokraj Kupe” kao i potencijal Lječilišta Topusko.
Na konferenciji su sudjelovali predstavnici kulturnog, gospodarskog i društvenog života Sisačko-moslavačke županije. Među njima je 70 poljoprivrednika, vinara, obrtnika, turističkih i zdravstveni djelatnici te predstavnika udruga i kulturno-umjetničkih društava.
Petir ističe da je to njezin poklon kraju u kojem se rodila.
Predsjednik Europskog parlamenta Antonio Tajani otvarajući izložbu zahvalio je pak zastupnici Petir što ga je pozvala na proslavu ljepota njezine regije te je napomenuo kako gledajući izložene fotografije shvaća zašto je zastupnica Petir ponosna na nju. „Ona pokazuje najbolju vezu između čovjeka i prirode – zadivljujuće prirodne ljepote povezane s tradicijom“, rekao je Tajani.
Predstavljajući fotografije Parka Prirode Lonjsko polje, zastupnica Petir je napomenula kako je očuvanje bioraznolikosti, tradicionalne gradnje te kulturne baštine kroz život lokalnoga stanovništva, prilika da predstavi hrvatski model suživota s prirodom.
Prilikom otvaranja zastupnica Petir zahvalila je na podršci Hrvatskoj turističkoj zajednici, Zajednici proizvođača Sisačko-moslavačke županije, Udruzi vinara Škrlet, KUD-u Repušnica, Hrvatskoj obrtničkoj komori i Hrvatskoj gospodarskoj komori.
Predsjednik Europskog parlamenta Antonio Tajani otvarajući izložbu zahvalio je zastupnici Petir što ga je pozvala na proslavu ljepota njezine regije te je napomenuo kako gledajući izložene fotografije shvaća zašto je zastupnica Petir ponosna na nju. „Ona pokazuje najbolju vezu između čovjeka i prirode – zadivljujuće prirodne ljepote povezane s tradicijom“, rekao je Tajani.
Prilikom otvaranja na izložbi je nastupio i KUD Repušnica, najstarije folklorno društvo s područja grada Kutine. Oni su izveli nekoliko tradicionalnih moslavačkih pjesama, kao i ranije toga dana kada su se prošetali središtem Bruxellesa odjeveni u tradicionalnu moslavačku nošnju te su na glavnom trgu (Grand Place) pred brojnim turistima izveli nekoliko napjeva. Prolaznicima su podijelili promotivni materijal s opisom najvažnijih gospodarsko-turističkih manifestacija u Sisačko-moslavačkoj županiji predstavljenih u Europskom parlamentu na konferenciji koja prati izložbu – “Voloderske jeseni”, “Kestenijada u Hrvatskoj Kostajnici”, “Letovanić – selo pokraj Kupe” kao i potencijal Lječilišta Topusko.