"Europsko vijeće pozdravlja odluku Komisije da riješi pitanje različite kvalitete prehrambenih proizvoda na jedinstvenom tržištu kroz Forum na visokoj razini za bolje funkcioniranje lanca opskrbe hranom", kaže se u zaključcima 27 čelnika EU-a.
Čelnici 28 zemalja članica nisu mogli donijeti zaključke Europskog vijeća, nego zaključke predsjednika Europskog vijeća, budući da se donošenju zaključaka usprotivila Poljska u znak prosvjeda što je preglasana kod reizbora Donalda Tuska za predsjednika Europskog vijeća. Ti zaključci imaju istu političku težinu kao i zaključci Europskog vijeća. U zaključcima stoji napomena da imaju potporu 27 zemalja članica jer nije bilo konsenzusa, ali da izostanak konsenzusa nije povezan s njihovim sadržajem.
Pitanje različite kvalitete proizvoda, koji imaju isti etiketu, ali se njihov sastav razlikuje ovisno o tome jesu li namijenjeni za tržište starijih ili novih država članica pokrenula je Slovačka, a njoj se kasnije pridružilo još nekoliko država članica.
Hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Biljana Borzan ističe da su tu inicijativu do sada "gurale Hrvatska, Bugarska, Rumunjska, Mađarska, Slovačka i Češka, a sad su se pridružile i Slovenija i Grčka. Njemačka je bila izričito protiv".
Slovačka je početkom ovoga tjedna na sastanku Vijeća ministara poljoprivrede otvorila pitanje različite kvalitete proizvoda na tržištima novijih i starijih država članica EU. Izložili su rezultate studije Slovačkog veterinarskog instituta koja je pokazala kako je gotovo polovica slovačkih proizvoda u odnosu na austrijske slabije kvalitete.
"Na slovačkom tržištu su u kategoriji bezalkoholnih pića pronađeni proizvodi s umjetnim i jeftinijim zaslađivanima te s više konzervansa. U mesnim i ribljim proizvodima je manji udio mesa nego u proizvodima za austrijsko tržište, a ista vrsta čaja kupljena na slovačkom tržištu ima slabiji okus i miris te dolazi u slabije kvalitetnim vrećicama. Takvi primjeri pokazuju da u nekim tvornicama postoje dva proizvodna pogona, jer se očito isplati varati potrošače iz siromašnijih članica koji nerijetko plaćaju više za lošiji proizvod“, kaže u priopćenju zastupnica u Europskom parlamentu Biljana Borzan.