„Danas donesenom Zajedničkom komunikacijom osnažujemo svoju predanost i potporu iznalaženju političkog rješenja rata jer je to jedini način ponovne uspostave mira u Siriji, ali i navodimo što bi Europska unija mogla učiniti nakon što se postigne sporazum i stvore uvjeti za početak obnove", kazala je Mogherini.
Mogherini je istaknula da je Unija spremna učiniti puno toga kada zaživi politička tranzicija, u suradnji s Ujedinjenim narodima i ostatkom međunarodne zajednice, od razminiranja do organizacije izbora.
"Međunarodna zajednica previše puta nije se pripremila za razdoblje nakon sukoba. Previše puta sklopljen je mirovni sporazum a da međunarodna pomoć nije bila spremna", kazala je.
"Ali ovaj put želimo biti spremni", istaknula je, dodajući da će međunarodna konferencija o Siriji, na kojoj će se 5. travnja u Bruxellesu okupiti 70 izaslanstava, razmotriti "kako međunarodna zajednica može podržati budućnost te zemlje, u smislu pomirbe i stabilizacije."
"Sirijci žele mir. Zaslužuju mir. Žele i zaslužuju da im se konačno omogući da oblikuju budućnost svoje zemlje. Na njihovoj smo strani i podržavamo budućnost Sirije”, naglasila je.
Strategija predviđa ukidanje sankcija kako bi se pomoglo u obnovi Sirije, pomoć u organizaciji izbora te pomoć na području sigurnosti u razminiranju, slanju promatrača prekida vatre, demobilizaciji vojnika, zbrinjavanju bojnih otrova korištenih u sukobu, kao i financijsku i tehničku pomoć kako bi se brzo obnovile osnovne usluge na lokalnoj razni poput obrazovanja, zdravstvena skrbi, vodoopskrbe i opskrbe električnom energijom.
Takve mjere provodile bi se postupno i samo kao odgovor na konkretan i mjerljiv napredak.
Europa želi da to bude svojevrsna "dividenda mira koja bi mogla potaknuti sukobljene strane u Siriji da pristanu na potrebne kompromise i započnu političku tranziciju", objasnila je Mogherini europskim zastupnicima.
EU u tome vidi i vlastiti interes s obzirom na migrantsku krizu.
"EU je također spreman igrati ulogu u pripremi i potpori sigurnom, dobrovoljnom i dostojanstvenom povratku izbjeglica i interno raseljenih osoba", kaže se u dokumentu.
Međunarodna konferencija o Siriji 5. travnja razmotrit će dosadašnji napredak u sirijskim mirovnim pregovorima, koji se pod okriljem UN-a vode u Ženevi, te u dodjeli 10 milijarda eura pomoći koliko je međunarodna zajednica obećala u Londonu u veljači 2016. Konferencijom će supredsjedati EU, UN, Njemačka, Kuvajt, Norveška, Katar i Ujedinjeno Kraljevstvo.
Od početka sukoba u Siriji, u kojem je u šest godina poginulo više od 310.000 ljudi, EU i države članice mobilizirali su 9,4 milijarda eura pomoći, uključujući 900 milijuna eura humanitarne pomoći za potrebe unutar Sirije.